Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

O stronie - kontakt

Szanowni Państwo,

 

nazywam się Wojciech Zmyślony i jestem autorem tej oto strony. Wszystkich Czytelników zapraszam do kontaktu e-mailowego: kontakt@polishairforce.pl. Historia lotnictwa to pasja, którą realizuję w wolnym czasie. Niestety codzienne obowiązki sprawiają, że na korespondencję często brakuje mi czasu, tym bardziej, że listów związanych z lotnictwem otrzymuję naprawdę wiele. Mam zatem prośbę - przed napisaniem do mnie z jakimś pytaniem, proszę spróbować zasięgnąć najpierw informacji pisząc wiadomość na forum strony "Myśliwcy". Forum to odwiedza wielu kompetentnych ludzi, którzy z pewnością pomogą Państwu w rozwiązaniu problemu. Osoby poszukujące informacji na temat swych krewnych służących w lotnictwie odsyłam w pierwszej kolejności do strony zatytułowanej informacje o lotnikach polskich w archiwach, gdzie znajdują się adresy archiwów i ośrodków, które dysponują bogatymi zbiorami na temat polskich lotników. Niemniej jednak, niezależnie od problemu z którym zwrócą się Państwo do mnie, z całą pewnością odpiszę na każdy e-mail, choć może to potrwać - czasem miesiąć i dłużej. Proszę zatem o wyrozumiałość i cierpliwość.

Proszę także o wskazywanie błędów, nieścisłości, pomyłek, czy nawet literówek w publikowanych na mojej stronie artykułach i galeriach. Otwarty jestem także na propozycje nowych artykułów, w szczególności życiorysów: jeśli mieli Państwo w rodzinie lotnika, mają Państwo wiedzę na temat jego służby wojskowej i chcieliby Państwo zaprezentować jego losy, z przyjemnością życiorys taki pomogę uzupełnić i chętnie umieszczę na swojej stronie.

Niniejsza strona powstała 9 kwietnia 2003 r. Pierwszym materiałem umieszczonym na niej był zeskanowany z gazety z 4 września 1939 r. artykuł o ppor. pil. Jerzym Palusińskim ze 111 Eskadry Myśliwskiej. Potem przychodziły powoli kolejne teksty i galeria, przy czym przez bardzo długi okres korzystałem wyłącznie z książek i czasopism. Rok po otwarciu strona miała pożałowania godną zawartość i taką też odwiedzalność. Pewnie zostawiłbym to wszystko, gdyby nie kilka bardzo serdecznych, zachęcających e-maili, które utwierdziły mnie w przekonaniu, że naprawdę warto robić kolejną stronę o polskim lotnictwie w II wojnie - trzeba się tylko bardziej postarać. Przez te kilka lat, które upłynęły od tamtej chwili, wiele się zmieniło - obecnie korzystam w głównej mierze ze źródeł niepublikowanych: dokumentów z Instytutu Polskiego i Muzeum Sikorskiego i innych archiwów, a także materiałów otrzymanych bezpośrednio od żyjących lotników, rodzin lotników zmarłych i sympatyków historii polskich skrzydeł. W miejscu tym powienienem podziękować wszystkim, którzy udostępnili materiały na stronę - osób tych jest jednakże tak wiele, że wydzieliłem na ten cel osobną stronę ("Podziękowania i źródła").

Obecny wygląd strona zawdzięcza przebudowie, która odbyła się latem 2005 r. Strona wyglądała kiedyś tak, jak na trzech zrzutach poniżej (wówczas paskudna kolorystyka i czytelność; mam nadzieję, że obecnie jest choć trochę lepiej):

 

Zachęcam także do zapoznania się z książkami, których jestem autorem lub współautorem:

 

Ppor. pil. Marian Bełc. As myśliwski Dywizjonu 303 (1914-1942) Polish Wings 20 - Yakovlev Yak-1, Yak-3, Yak-7, Yak-9 Myśliwiec z Wrocławia. Ppor. pil. Leon Kosmowski (1919-1942) Z boiska na wojnę. Wojenne losy Gerarda Wodarza reprezentanta Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. Cztery zakręty. Biografia byłego podpułkownika pilota Tadeusza Wicherkiewicza Polish Fighter Colours vol. 2 Major Stefan Janus, Lopkiem zwany (1910-1978) Ilyushin Il-2 Pod niebem Maghrebu

 

...a także artykułami mojego autorstwa, poświęconymi historii lotnictwa i II wojny światowej:

 

 

...oraz krótszymi notatkami zamieszczonymi w czasopismach:

 

 

...a także moimi artykułami zamieszczonymi w czasopismach, w których autorstwo na skutek pomyłki (?!) przypisano komuś innemu:

 

Wojciech Zmyślony

 

* * *

 

O stronie napisali:

Goniec. Tygodnik polski w Kanadzie, nr 24/2006

(...) Na pierwszy rzut oka adres wygląda mało zachęcająco, ale naprawdę warto zajrzeć! Strona jest wspaniałym źródłem wiedzy o, jak to ma w tytule: Polskich Siłach Powietrznych w II wojnie światowej. Prócz tego, co najciekawsze, czyli osobistych wojennych relacji lotników, znajdą tam Państwo ich życiorysy, wykazy zwycięstw, galerie zdjęć oraz cały ogrom informacji o polskim lotnictwie II wojny światowej - od kampanii wrześniowej, przez Francję, RAF, US Air Forces, aż do "Ludowego Lotnictwa Polskiego w ZSRS".

Jeśli mieli Państwo w rodzinie lotnika, ale po wojnie rodzina straciła z nim kontakt albo pamięć o jego wojennych losach już nieco się zatarła - strona naprawdę może pomóc. Aktualizowana na bieżąco, a na dodatek zrobiona jest schludnie, gustownie, bez wyskakujących co chwilę reklam i innych maszkaronów, co tylko dodatkowo zachęca do korzystania z niej. Gorąco polecam!
Aleksander Borucki
Toronto

 

* * *

 

Wprost, konkurs Złote Strony Tygodnia

(nagroda dla najlepszej strony III tygodnia lipca 2006 r.)

Strona polishairforce.biskupin.wroc.pl to strona pasjonata historii polskiego lotnictwa z czasów II wojny światowej, który od kilku lat zbiera z różnych źródeł informacje na ten temat. Jej unikalną wartością są relacje uczestników tamtych wydarzeń.

 

* * *

 

Niemalże od samego powstania redakcja polishairforce.pl współpracowała z innymi. Na przestrzeni lat bardzo dużo instytucji państwowych, samorządowych i społecznych, a także osób prywatnych, skorzystało z wiedzy oraz materiałów udostępnionych przez polishairforce.pl: archiwalnych i współczesnych fotografii, dokumentów. Rezultatem współpracy było wzbogacenie dziesiątek książek, artykułów, broszur i innych wydawnictw, a nawet filmów i audycji telewizyjnych.

Poniżej przytoczono kilka zaledwie przykładów.

 

* * *

 

28 marca 2009 r. w głównym wydaniu "Faktów" na antenie stacji TVN zostały wykorzystane fotografie ze strony polishairforce.pl. Cztery zdjęcia, przedstawiające Bernarda Buchwalda i jego Spitfire'a, posłużyły do zilustrowania reportażu poświęconego uroczystościom rocznicowym i inscenizacji "Wielkiej Ucieczki" z obozu Stalag Luft 3 w Żaganiu, która miała miejsce w marcu 1944 r. Redakcja "Faktów" zadbała, żeby adres strony pojawił się na ekranie jako źródło fotografii.


 

* * *

 

Redakcja polishairforce.pl współpracowała z Instytutem Pamięci Narodowej - Oddziałem Kraków przy wydaniu kalendarza na 2009 rok poświęconego pamięci bohaterów kampanii wrześniowej. Każdy z miesięcy opatrzony był fotografią i krótkim życiorysem jednego z dowódców, którzy wyróżnili się w walkach. Major Leopold Pamuła był "twarzą" kwietnia.

 

* * *

 

Redakcja polishairforce.pl współpracowała z Instytutem Pamięci Narodowej - Oddziałem Wrocław przy organizacji wystawy plenerowej z okazji Nocy Muzeów 20 maja 2017 r. Wystawa poświęcona była Polskim Siłom Powietrznym na Zachodzie, Leonowi Kosmowskiemu (pilotowi 306 Dywizjonu Myśliwskiego "Toruńskiego", urodzonemu w przedwojennym Wrocławiu) oraz lotnikom, którzy po II wojnie światowej osiedlili się na Dolnym Śląsku.

 

* * *

 

Redakcja polishairforce.pl w 2018 r. wspomogła Muzeum Lubelskie w Lublinie - Oddział Historii Miasta Lublina przy gromadzeniu informacji o lotnikach-wychowankach Szkoły Realnej im. Hetmana Jana Zamoyskiego - w szczególności na temat Lucjana Fijutha (dowódcy 13 Eskadry Obserwacyjnej i 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej").

 

* * *

 

Strona została wykonana przy użyciu programu Notepad++: