Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej
Alojzy Gusowski

Alojzy Gusowski

Alojzy Paweł Gusowski urodził się 25 stycznia 1916 r. w Starogardzie na Pomorzu w wielodzietnej rodzinie Alojzego Gusowskiego i Anieli z domu Tomaszewskiej. Jego ojciec był rzeźnikiem, posiadał swój sklep z domem mieszkalnym na ul. Chojnickiej 5 i był m.in. przewodniczącym Cechu Rzeźników w Starogardzie. Posiadał też własne gospodarstwo na ul. Wodociągi (obecnie Kociewska). Gusowski swe losy związał z Lotnictwem Wojskowym. 4 listopada 1937 r. rozpoczął służbę w Eskadrze Szkolnej 4 Pułku Lotniczego, gdzie przeszedł kolejne etapy szkolenia kończąc Szkołę Obsługi Samolotów i kurs wyższego pilotażu. 30 lipca 1938 r. awansowany został na starszego szeregowca, a krótko potem ukończył specjalność pilota liniowego na samolotach PZL.23 Karaś. Od 21 listopada 1938 r. był pilotem 41 Eskadry Liniowej w 4 Pułku Lotniczym w Toruniu. Po ukończeniu 30 czerwca 1939 r. szkoły podoficerów w Bydgoszczy awansowany został do stopnia kaprala.

Jako pilot 41 Eskadry Rozpoznawczej (przemianowanej w ramach mobilizacji) brał udział w kampanii wrześniowej, której rozpoczęcie jego jednostkę zastało na polowym lotnisku Zdunowo koło Zakroczymia. We wrześniu Gusowski przynajmniej dwukrotnie latał bojowo: 7 września na rozpoznanie okolic Wyszkowa (załoga pchor. obs. Mieczysław Malinowski i kpr. strz. Marek Majewski) oraz tego samego dnia na rozpoznanie rejonu Sierpce-Nowy Dwór-Wyszków (z por. obs. Czesławem Malinowskim i kpr. strz. Czesławem Tęgowskim). 18 września 1939 r., dzień po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, pod dowództwem kpt. Chrzanowskiego wraz z innymi lotnikami 41 Eskadry przekroczył granicę Rumunii w Kutach. 2 października 1939 r. grupa została internowana w Calafat. Po wydostaniu się z obozu Gusowski 21 października 1939 r. podjął próbę ucieczki do Jugosławii. Na granicy został jednak ostrzelany i zmuszony do poddania się. Przewieziony 22 października z powrotem do Calafat, został osadzony w areszcie. Podjął ponowną próbę ucieczki, tym razem udaną i 30 października dotarł do Bukaresztu. Tam po 12 dniach oczekiwania skierowany został do Bałczik, portu nad Morzem Czarnym (niedaleko Warny), gdzie 19 grudnia 1939 r. zaokrętował się na statek "Patris" płynący do Bejrutu. W Bejrucie przebywał do 16 stycznia 1940 r., kiedy to statkiem "Explorateur Grandidiere" wypłynął do Marsylii. Już we Francji, po 3-dniowym pobycie w Camp de Carpiagne, 27 stycznia 1940 r. skierowany został do Septfonds, gdzie wyznaczono obóz dla 2 400 osób, żołnierzy pragnących walczyć przeciwko Niemcom. Nieco później został przeniesiony do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Lyon-Bron, gdzie w czerwcu 1940 r. rozpoczął loty sprawdzające na francuskich samolotach. Później przebywał także w ośrodku w St Étienne. Po upadku Francji przedostał się stamtąd w grupie polskich lotników z CWL do Port-Vendres, skąd 24 czerwca odpłynął francuskim statkiem do Oranu w Afryce. Ostatecznie drogą morską trafił na początku lipca do Anglii.

4 lipca 1940 r. zameldował się w bazie RAF Gloucester, będącej punktem zbornym polskiego personelu lotniczego. Od 29 sierpnia 1940 r. latał w ramach praktyki pilotażowej na brytyjskim sprzęcie w szkole bombardowania i strzelania 4 Bombing and Gunnery School w West Freugh. W dniach od 15 lipca do 30 sierpnia 1941 r. ukończył kurs w jednostce wyszkolenia bojowego 18 Operational Training Unit w Bramcote. 7 września 1941 r. przydzielony został do 305 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Wielkopolskiej" im. Józefa Piłsudskiego, z którym to wziął później udział w wielkich nalotach na Niemcy, zorganizowanych przez dowódcę Lotnictwa Bombowego RAF (Bomber Command), AM Arthura Harrisa.

Gusowski latał początkowo na Wellingtonach II jako drugi pilot załogi: ppor. pil. Józef Szybka, por. obs. Kazimierz Nowak, kpr. rtg. Jan Gomuła oraz strzelcy sierż. Marian Kita i sierż. Józef Borowiak, później awansował na kapitana załogi. Nocą z 16 na 17 grudnia 1941 r. brał udział w nalocie na Ostendę. Po pomyślnie wykonanym zadaniu podczas lądowania rozbił samolot, na skutek czego czwórka lotników z tej załogi odniosła rany. Kolejne loty bojowe odbywał m.in. nocą z 3 na 4 maja 1942 r. (nalot na Hamburg) oraz z 6 na 7 maja 1942 r. nad Nantes (drugim pilotem w załodze był komendant polskiego personelu bazy RAF Lindholme - gdzie stacjonował 305 Dywizjon - słynny pilot, który samotnie przeleciał Atlantyk, ppłk Stanisław Skarżyński). Pozostałymi członkami załogi byli por. obs. Henryk Jankiewicz, plut. rtg. Kazimierz Ardelli, por. strz. Stefan Madejczyk i kpr. strz. Marian Świderski. Kolejny lot bojowy na Mannheim odbył w nocy z 19 na 20 maja 1942 r. na Wellingtonie SM-N (numer N8339) zwanym "Nana". Miejsce drugiego pilota zajął tym razem por. Kazimierz Borowski. W nalocie na Kolonię w nocy z 30 na 31 maja 1942 r. znowu drugim pilotem prowadzonej przez Gusowskiego "Nany" był ppłk Skarżyński. W tym trwającym 5 godzin nalocie udział wzięło 1047 samolotów, które zrzuciły łącznie 1459 ton bomb. W czasie tej operacji zwanej "tysiącem bombowców" większość stanowiły samoloty Wellington. Kolonię poza nimi bombardowały też Halifaksy, Stirlingi, Hampdeny, Lancastery, Manchestery oraz Whitleye. Z nalotu na Kolonię nie powróciły 44 samoloty Royal Air Force i jej sojuszników. Już dwie noce później, z 1 na 2 czerwca 1942 r. odbył się nalot na Essen. Do stałej załogi Gusowskiego ponownie dołączył jako drugi pilot ppłk Skarżyński.

W nocy z 19 na 20 czerwca 1942 r. Gusowski nad Emden poleciał tylko z Jankiewiczem, Ardellim, Madejczykiem i Świderskim. Z powodu dużego zachmurzenia panującego tej nocy nad Emden, zgodnie z instrukcją polecieli nad Osnabrück, bombardować węzeł kolejowy. Już po wykonaniu zadania, w drodze powrotnej zostali zestrzeleni nad Holandią w okolicach Zwolle przez niemiecki nocny myśliwiec (którego pilotem był przypuszczalnie Oblt. Ludwig Becker z jednostki 11./NJG 2). Z załogi uratował się jedynie por. Stefan Madejczyk. Pozostali członkowie załogi: sierż. Alojzy Gusowski, por. Henryk Jankiewicz, sierż. Kazimierz Ardelli i sierż. Marian Świderski zginęli. Pochowani są w Holandii na cmentarzu komunalnym w miejscowości Raalte.

Plutonowy (Flight Sergeant) Alojzy Gusowski był dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym oraz Polowym Znakiem Pilota (nr 928). W Anglii wykonał przynajmniej 9 lotów bojowych. Planował na 27 czerwca 1942 r. ślub ze szkocką nauczycielką i nalot na Emden miał być jego ostatnim przed tą uroczystością. Niestety zakończył się on dla niego i trzech członków tragicznie. Uratowany por. Madejczyk dostał się do niewoli, przeżył wojnę, a po niej zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Dziś już ten ostatni członek załogi także nie żyje, pochowany w Anglii. Imieniem Gusowskiego nazwano jedną z ulic Starogardu Gdańskiego.

Krzysztof Kowalkowski