Uciekinierzy przed niewolą, uciekinierzy z niewoli i zwolnieni z niewoli
Tematem niniejszego opracowania są lotnicy Polskich Sił Powietrznych, którzy nie powrócili do bazy z lotów bojowych i znaleźli się na terytorium nieprzyjaciela (po zestrzeleniu lub awarii samolotu), a następnie różnymi drogami opuścili je. Obejmuje ono kilka grup lotników, którzy:
- opuścili okupowane terytorium i przez państwa neutralne powrócili do Wielkiej Brytanii
- skutecznie ukrywali się na okupowanym terenie i nigdy nie dali się schwytać
- znaleźli się w niewoli, ale z niej uciekli i nie dali się ponownie schwytać
- znaleźli się z niewoli, jednak zostali z niej zwolnieni przez władze niemieckie z powodu złego stanu zdrowia
W odniesieniu do lotników, którzy na okupowanym przez nieprzyjaciele terenie ukrywali się, by nie trafić do niewoli, używano angielskiego słowa "evaders". Słowo to było używane w oficjalnych dokumentach Royal Air Force, jednak nie ma ono bezpośredniego odpowiednika w języku polskim. Sformułowanie "uciekinierzy przed niewolą" chyba najlepiej oddaje jego sens. Polscy lotnicy uciekali przed niewolą przede wszystkim na terenie Francji, Belgii i Holandii, ale także w Danii, Polsce i Jugosławii. Życie ratowali na spadochronie lub lądując przymusowo, a następnie (dzięki własnej pomysłowości, pomocy osób prywatnych bądź ruchu oporu) przedzierali się z powrotem do Wielkiej Brytanii. Ich droga zwykle wiodła do Hiszpanii i do brytyjskiego Gibraltaru, który był już bezpiecznym schronieniem. W nielicznych przypadkach zaliczali pobyt też w innych krajach: Szwajcarii, Andorze i Portugalii. Sytuacja taka utrzymywała się od 1941 r. (gdy Polacy zaczęli regularnie latać nad Europą) aż do połowy 1944 r. (gdy utworzono front w Normandii).
Po 6 czerwca 1944 r. zestrzeleni nad terytorium nieprzyjaciela Polacy nie musieli już wędrować przez pół Europy, by dotrzeć z powrotem do swoich wojsk. Wystarczało oczekiwanie w bezpiecznym schronieniu, aż przesuwający się na wschód linia frontu dotrze odpowiednio daleko. Dziewięciu Polaków, zestrzelonych nad Polską i Jugosławią, doczekało nadejścia od wschodu Armii Czerwonej i przez Odessę powróciło do Wielkiej Brytanii drogą morską. Nie wszystkim udawało się uciec: niektórzy po początkowych sukcesach ostatecznie i tak dostawali się do niewoli: na skutek obławy, przypadkowej kontroli prowadzonej przez Niemców czy też celowego donosu miejcowej ludności. Innych czekały obozy internowania w Szwajcarii bądź Hiszpanii. W Polskich Siłach Powietrznych odnotowano przynajmniej 76 przypadków uniknięcia niewoli i powrotu z terenów okupowanych przez III Rzeszę do Wielkiej Brytanii (zarówno drogą okrężną, jak i po nadejściu linii frontu). Dwóm lotnikom udało się dokonać tego dwukrotnie. Dziewięciu kolejnych najpierw zostało schwytanych, ale ostatecznie uciekło z niewoli i dotarło z powrotem do swoich oddziałów. Dziesiąty zbiegł i nie dał się ponownie schwytać, wstępując do Armii Krajowej i nie powracając już nigdy na Zachód.
Kilkunastu kolejnych zostało zestrzelonych w rejonie przyfrontowym, na ziemi niczyjej, i mimo zagrożenia niewolą dotarło do wojsk alianckich. Z kolei 20 lotników (w tym jeden - dwukrotnie!) zostało internowanych po lądowaniu przymusowym w Szwecji, i również odzyskało wolność jeszcze w czasie trwania wojny. Ich losy nie są jednak tematem niniejszego opracowania.
Wysyłani nad okupowaną Europę lotnicy nie byli pozostawieni sami sobie. Pod koniec 1940 r. Brytyjczycy powołali do życia MI9 (Military Intelligence Section 9; Sekcja 9 Wywiadu Wojskowego). Jej głównym celem było organizowanie i koordynowanie działań mających umożliwić powrót żołnierzom, którzy znaleźli się za linią frontu i w niewoli. Służby te nie tylko rozwijały swoją siatkę wywiadowczą, ale także wspierały organizacje podziemne na terenach okupowanych i w państwach neutralnych. Za sprawą MI9 sami lotnicy także byli specjalnie wyposażani w tzw. zestawy ucieczkowe (nazywane po angielsku "escape kits"). Były to niewielkie pakunki, które pobierali przed lotem i zdawali po locie. Zawierały wysokokaloryczne produkty spożywcze oraz użyteczne drobiazgi, które mogły się przydać w trudnych chwilach. W paczuszkach znajdowały się m.in. mleko w proszku, mięso, słodycze, kompas, zapałki, guma do żucia, żyłka wędkarska, kompas, igła i nitka, żyletki, mydło, tabletki do uzdatniania wody, a wreszcie benzedryna (forma amfetaminy, używana w czasie II wojny światowej jako substancja zwiększająca zdolność koncentracji i likwidująca objawy zmęczenia). Lotnicy zabierali także dodatkowo wykonane w cywilnym ubraniu fotografie do fałszywych dokumentów, miniaturowe piły oraz waluty krajów, nad którymi przeprowadzany był lot. Standardowym wyposażeniem były też wydrukowane na cienkich, jedwabnych chustach mapy.
Dla załóg latających prowadzono wykłady na temat tego, co robić na terenie nieprzyjaciela, by nie trafić do niewoli, a w razie schwytania - jak zachowywać się w czasie nieuchronnego przesłuchania. Takie wykłady prowadzili zazwyczaj oficerowie wywiadu lotnictwa w dywizjonach i jednostkach wyszkolenia bojowego (Operational Training Unit), choć zdarzały się także prelekcje z udziałem lotników, którzy powrócili z okupowanej Europy. Wiadomo, że wśród Polaków zajmowali się tym m.in. por. pil. Brunon Semmerling oraz ppor. pil. Józef Tyszko.
Lotnicy, którym udało się uniknąć niewoli i powrócić z terenów okupowanych, przechodzili w Wielkiej Brytanii standardowe sprawdzenie kontrwywiadowcze przez MI9, w wyniku których sporządzano protokoły drobiazgowo opisujące ich losy na tyłach wroga (tzw. "evasion report"). Dodatkowo, po zakończeniu wojny, niektórzy z nich stawali (wraz z byłymi jeńcami) przed Specjalną Komisją Rehabilitacyjną Polskich Sił Powietrznych, której zadaniem było ustalenie, czy znalezienie się lotnika na terenie nieprzyjaciela należało uznać za usprawiedliwione, czy też nie.
Uciekinierzy przed niewolą otrzymywali w niektórych wypadkach za swoją dzielną postawe Złote lub Srebrne Krzyże Zasługi z Mieczami, a sporadycznie również odznaczenia brytyjskie (Order of the British Empire, Military Cross, Military Medal). Służyli w prawie wszystkich jednostkach bojowych polskiego lotnictwa: 300 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Mazowieckiej", 301 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Pomorskiej", 302 Dywizjonie Myśliwskim "Poznańskim", 303 Dywizjonie Myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki, 304 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej", 305 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Wielkopolskiej", 306 Dywizjonie Myśliwskim "Toruńskim", 308 Dywizjonie Myśliwskim "Krakowskim", 315 Dywizjonie Myśliwskim "Dęblińskim", 316 Dywizjonie Myśliwskim "Warszawskim", 317 Dywizjonie Myśliwskim "Wileńskim", a także w polskiej eskadrze "C" brytyjskiego 138 Dywizjonu do Zadań Specjalnych RAF (138 Squadron) oraz w 3 Dywizjonie Myśliwskim RAF (3 Squadron).
Każda z historii uciekinierów była niezwykła i jest to niewątpliwie temat na oddzielną książkę. W tym miejscu warto wspomnieć o kilku postaciach. Pierwszą z nich był sierż. pil. Marian Rytka z 302 Dywizjonu. 21 maja 1941 r. podczas lotu bojowego nad Francją został zestrzelony na swoim Hurricanie II WX-V (Z2423) przez Messerschmitta 109. Uznany przez kolegów za poległego, wzbudził powszechne zdziwienie, gdy 15 sierpnia 1941 r. wrócił do Wielkiej Brytanii, po wędrówce przez Hiszpanię i Gibraltar. Stał się tym samym pierwszym w historii Polskich Sił Powietrznych lotnikiem, który dokonał podobnego wyczynu. Za przetarcie szlaków odznaczono go wysokim odznaczeniem brytyjskim - Member Order of the British Empire.
Kpt. pil. Tadeusz Koc z 308 Dywizjonu był z kolei rekordzistą jeśli chodzi o czas powrotu (licząc powroty dokonane przed inwazją w Normandii). Został zestrzelony przez Focke-Wulfa 190 nad Francją 3 lutego 1943 r. na Spitfirze VB (BL977), ale już po 18 dniach był z powrotem w Anglii, po ekspresowej wędrówce przez Francję, Hiszpanię i Gibraltar. Co niezwykłe, nie korzystał z żadnej zorganizowanej pomocy ruchu oporu, a jedynie ze wsparcia znajomych z okresu służby we Francji w 1940 r.
Ppor. pil. Józef Tyszko został zestrzelony nad Belgią podczas nalotu na Saarbrücken nocą z 28 na 29 sierpnia 1942 r., jako pierwszy pilot Wellingtona IV GR-Z (Z1491) z 301 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Pomorskiej". Zaledwie cztery dni później, czyli 2 września, po samodzielnej wędrówce przez Francję do Hiszpanii, zameldował się w brytyjskim konsulacie w San Sebastian. Na Wyspy powrócił jednak dużo później, bo dopiero 5 października. Gdyby nie dłuższy pobyt na Półwyspie Iberyjskim, miałby szansę na zostanie rekordzistą pod względem czasu powrotu.
Nietypową drogą, ale za to niezwykle szybko, udało się powrócić także trzem lotnikom 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych. Plut. bomb. Edward Wołoncewicz, kpr. strz. Józef Folta oraz kpr. strz. Leon Korszuń byli członkami załogi Halifaksa II GR-N (JP161), lecącego w nocy z 10 na 11 września 1944 r. ze zrzutem dla powstańców warszawskich. W locie powrotnym, z powodu kończącego się paliwa, w rejonie Mostaru w Jugosławii (obecnie Bośnia i Hercegowina) cała załoga opuściła maszynę na spadochronie. Sierż. pil. Lucjan Wieczorkiewicz, kpr. obs. Stefan Falc, kpr. rtg. Tadeusz Storek oraz plut. mech. pokł. Władysław Roubo zostali wzięci do niewoli. Folta, Korszuń i Wołoncewicz mieli więcej szczęścia i dołączyli do zgrupowania partyzanckiego, z pomocą którego już 18 września 1944 r. (a więc tydzień po pechowym locie) zostali przerzuceni przez Morze Adriatyckie z powrotem do Włoch.
Por. pil. Wacław Wąsik z 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej" aż dwukrotnie uniknął niewoli. Za pierwszym razem uczynił to po tym, gdy nocą z 27 na 28 kwietnia 1942 r. został zestrzelony na Wellingtonie IV BH-W (Z1276) nad francuskimi Ardenami, podczas nalotu na Kolonię. Udało mu się przedostać przez Hiszpanię do Gibraltaru i wreszcie, 7 listopada 1942 r., do Wielkiej Brytanii. Wyczyn powtórzył ponad dwa lata później, gdy powrócił do latania bojowego w 300 Dywizjonie. W nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 r. pilotował Lancastera I BH-M (PA163), który lecąc nad Szczecin został trafiony w powietrzu nad Danią. Wąsik jako jedyny z załogi przeżył eksplozję samolotu i po raz drugi (w ciągu zaledwie czterech lotów bojowych!) w czasie niecałego miesiąca powrócił do Wielkiej Brytanii, 27 września 1944 r. Tym razem droga do wolności wiodła przez Szwecję.
Podobnego wyczynu dokonał por. pil. Erazm Wardziński. Było mu jednak nieco łatwiej, niż Wąsikowi, gdyż nie musiał uciekać przez kraje neutralne. 29 lutego 1944 r. został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą za sterami Typhoona IB QO-P (JP921), jako pilot 3 Dywizjonu Myśliwskiego RAF. Ukrywając się w Holandii, 11 września 1944 r. doczekał nadejścia aliantów. Wrócił do latania bojowego, ale 20 marca 1945 r. ponownie został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą - tym razem jako pilot 308 Dywizjonu, lecąc Spitfirem XVI (TB734). Ukrywał się aż do wyzwolenia i 21 kwietnia 1945 r. wrócił do swojej jednostki. Był ostatnim polskim uciekinierem (biorąc pod uwagę datę trafienia na teren nieprzyjaciela).
Ciekawym i godnym odnotowania przypadkiem były losy załogi por. pil. Jana Krzehlika ze 138 Dywizjonu do Zadań Specjalnych RAF, która nie wróciła do bazy nocą z 16 na 17 sierpnia 1943 r. Tworzyli ją: por. pil. Jan Wróblewski, por. obs. Kazimierz Żankowski, kpr. rtg. Roman Kozik, sierż. mech. pokł. Władysław Kieruczenko, plut. bomb. Mieczysław Pawlikowski oraz sierż. strz. Wiktor Kosiński. Podczas wykonywania lotu ze zrzutem do południowej Francji, na skutek awarii silnika, załoga wylądowała przymusowo koło miejscowości Arx. Wszystkim siedmiu lotnikom udało się uniknąć niewoli i powrócić 29 października 1943 r. na Wyspy - tradycyjnie, przez Hiszpanię i Gibraltar. Był to jedyny przypadek powrotu całej tak licznej załogi w polskim lotnictwie i jeden z bardzo nielicznych biorąc pod uwagę także RAF.
Kilku spośród uciekinierów spisało i wydało po wojnie swoje wojenne wspomnienia, dotyczące m.in. przeżyć na tyłach wroga. Byli to: Tadeusz Koc (autor książki "Błękitne niebo i prawdziwe kule"; drugie wydanie pt. "303. Mój dywizjon"), Mieczysław Pawlikowski ("Siedmiu z Halifaxa J") oraz Józef Tyszko ("Rozkazałem załodze skakać"). Stanisław Wandzilak zrelacjonował swoje przeżycia w jednym z rozdziałów książki "Czyż mogli dać więcej", a Eugeniusz Ebenrytter i Czesław Śnieć - "Ucieczki z niewoli 1939-1945". Jan Falkowski, który zbiegł z niewoli i ukrywał się w Holandii wraz z Ignacym Olszewskim (uciekającym przed niewolą), opisał to w książce "Z wiatrem w twarz".
Uzupełnieniem powyższego krótkiego omówienia są tabelaryczne wykazy lotników, którzy z powodzeniem umknęli władzom okupacyjnym i zdołali wrócić do swoich. Zostały one podzielone na trzy grupy, by odzwierciedlić zróżnicowaną sytuację lotników, którzy musieli się ukrywać, by nie trafić "za druty". Dla przykładu, było niewątpliwie zdecydowanie trudniej uciec z obozu jenieckiego na terenie III Rzeszy i przedostać się do wojsk sojuszniczych, niż ukrywać się kilka dni czy tygodni u ludności cywilnej Francji lub Holandii, w oczekiwaniu na nadchodzące z zachodu oddziały alianckie (mowa o okresie po inwazji w Normandii).
W tabeli poniżej znajduje się wykaz lotników, którzy zdołali zbiec z niewoli i uniknąć powtórnego schwytania. Nie uwzględniono w niej osób, które odzyskały wolność przy braku własnej inicjatywy, tj. zwolnionych przez Niemców z niewoli z uwagi na zły stan zdrowia lub odbitych przez partyzantów lub oddziały alianckie. Pominięto także sporadyczne przypadki ucieczek z kolumn marszowych ewakuowanych obozów jenieckich w kwietniu i maju 1945 r., które miały miejsce często de facto na ziemi niczyjej i wobec zupełnego rozkładu morale wartowników.
Stopień |
Nr ewid. |
Nazwisko, imię |
Data lotu, przez który trafił na teren wroga |
Data powrotu do Wielkiej Brytanii (wyzwolenia przez oddziały alianckie) |
Jednostka |
plut. pil. (Sgt) | 782808 | Bakalarski Piotr | 26/27.07.1942 | 11.11.1943 | 300 Dywizjon |
plut. pchor. pil. (Sgt) | 780968 | Borodej Mieczysław | 21/22.10.1941 | - | 301 Dywizjon |
kpr. rtg. (Sgt) | 792914 | Ćwikliński Mieczysław * | 28/29.08.1942 | ??.05.1945 | 305 Dywizjon |
kpt. pil. (F/Lt) | P-0103 | Ebenrytter Eugeniusz | 14.10.1944 | (14.11.1944) | 302 Dywizjon |
mjr pil. (W/Cdr) | P-0493 | Falkowski Jan | 09.03.1945 | (07.05.1945) | III Skrzydło Myśliwskie |
kpt. pil. (F/Lt) | 76718 | Kustrzyński Zbigniew * | 04.04.1942 | 27.03.1945 | 303 Dywizjon |
kpr. pil. (Sgt) | 780888 | Lewandowski Piotr | 15.05.1943 | (27.09.1944) | 315 Dywizjon |
st. szer. rtg. (Sgt) | 794117 | Pelc Edward * | 20/21.08.1942 | 17.04.1945 | 305 Dywizjon |
st. szer. strz. (Sgt) | 794268 | Raginis Witold | 20/21.08.1942 | 30.11.1943 | 305 Dywizjon |
kpt. pil. (F/Lt) | 76766 | Solak Jerzy | 10.08.1944 | (30.08.1944) | 492 Dywizjon USAAF |
Razem |
10 |
W tabeli poniżej znajduje się wykaz lotników polskich, którzy uniknęli niewoli i przedostali się z powrotem do Wielkiej Brytanii (Włoch) przez państwa neutralne:
Stopień |
Nr ewid. |
Nazwisko, imię |
Data lotu, przez który trafił na teren wroga |
Data powrotu do Wielkiej Brytanii (Włoch) |
Jednostka |
kpr. rtg. (Sgt) | 706568 | Budzyński Jerzy | 07/08.11.1941 | 10.03.1942 | 300 Dywizjon |
st. sierż. pil. (W/O) | 793977 | Ciuła Tadeusz | 22/23.04.1944 | 22.06.1944 | 305 Dywizjon |
plut. pchor. pil. (Sgt) | 784143 | Czekalski Wacław | 05/06.05.1942 | 30.07.1942 | 305 Dywizjon |
ppor. pil. (P/O) | P-2232 | Czerwiński Andrzej | 23.09.1943 | 16.11.1943 | 308 Dywizjon |
kpr. strz. (F/Sgt) | 704998 | Folta Józef * | 10/11.09.1944 | 18.09.1944 | 1586 Eskadra |
plut. strz. (Sgt) | 782235 | Frankowski Tadeusz | 27/28.08.1942 | 25.10.1942 | 305 Dywizjon |
ppor. pil. (P/O) | P-1719 | Fusiński Jan | 27/28.04.1942 | 25.08.1942 | 300 Dywizjon |
ppor. obs. (P/O) | P-2115 | Gąsecki Józef | 21/22.06.1943 | 01.09.1943 | 305 Dywizjon |
por. pil. (F/O) | P-1797 | Gęca Bolesław | 04.04.1943 | 05.10.1943 | 316 Dywizjon |
por. strz. (P/O) | P-0325 | Groyecki Zbigniew | 07/08.11.1941 | 21.01.1942 | 300 Dywizjon |
sierż. mech. pokł. (Sgt) | 784887 | Kieruczenko Władysław | 16/17.08.1943 | 29.10.1943 | 138 Dywizjon RAF |
kpt. pil. (F/Lt) | P-0696 | Koc Tadeusz | 03.02.1943 | 21.02.1943 | 308 Dywizjon |
por. pil. (F/O) | P-0982 | Korpowski Bolesław | 12/13.04.1943 | 01.07.1943 | 138 Dywizjon RAF |
kpr. strz. (Sgt) | 705013 | Korszuń Leon * | 10/11.09.1944 | 18.09.1944 | 1586 Eskadra |
sierż. strz. (W/O) | 792587 | Kosiński Wiktor | 16/17.08.1943 | 29.10.1943 | 138 Dywizjon RAF |
plut. strz. (Sgt) | 782276 | Kowalski Michał | 05/06.08.1941 | 04.01.1942 | 305 Dywizjon |
kpr. rtg. (Sgt) | 794282 | Kozik Roman | 16/17.08.1943 | 29.10.1943 | 138 Dywizjon RAF |
por. pil. (F/O) | P-1347 | Krawczyk Stanisław | 05/06.05.1942 | 12.07.1942 | 305 Dywizjon |
ppor. pil. (F/O) | P-1889 | Krzehlik Jan | 16/17.08.1943 | 29.10.1943 | 138 Dywizjon RAF |
plut. pchor. strz. (Sgt) | 782693 | Kula Franciszek | 28/29.08.1942 | 05.10.1942 | 305 Dywizjon |
plut. pil. (W/O) | 783213 | Łucyszyn Eustachy | 19.06.1944 | 09.07.1944 | 302 Dywizjon |
st. sierż. pil. (W/O) | 782059 | Malinowski Bronisław | 08.09.1943 | 23.12.1943 | 302 Dywizjon |
st. szer. rtg. (Sgt) | 793809 | Małecki Aleksander | 27/28.04.1942 | 12.07.1942 | 300 Dywizjon |
plut. strz. (Sgt) | 782238 | Miniakowski Stefan | 27/28.04.1942 | 30.07.1942 | 300 Dywizjon |
por. pil. (F/O) | P-1096 | Morawski Julian | 27/28.04.1942 | 27.08.1942 | 304 Dywizjon |
plut. bomb. (F/Sgt) | 781181 | Pawlikowski Mieczysław | 16/17.08.1943 | 29.10.1943 | 138 Dywizjon RAF |
plut. pil. (Sgt) | 784763 | Pietrasiak Adolf | 19.08.1941 | 04.01.1942 | 308 Dywizjon |
kpr. strz. (Sgt) | 792693 | Polesiński Edward | 27/28.04.1942 | 12.07.1942 | 304 Dywizjon |
ppor. pil. (P/O) | P-1006 | Radwański Władysław | 07/08.11.1941 | 08.05.1942 | 300 Dywizjon |
ppor. obs. (F/Lt) | P-2244 | Rosiński Jan | 22/23.04.1944 | 11.06.1944 | 305 Dywizjon |
por. strz. (P/O) | P-0148 | Rowicki Kazimierz | 05/06.05.1942 | 05.10.1942 | 305 Dywizjon |
sierż. pil. (Sgt) | 782540 | Rytka Marian | 21.05.1941 | 15.08.1941 | 302 Dywizjon |
por. pil. (F/O) | P-1804 | Semmerling Brunon | 13.03.1943 | 11.05.1943 | 315 Dywizjon |
plut. rtg. (Sgt) | 792851 | Siądecki Edward | 05/06.05.1942 | 13.07.1942 | 305 Dywizjon |
st. szer. strz. (Sgt) | 783359 | Sierpina Mieczysław | 27/28.04.1942 | ??.09.1944 | 300 Dywizjon |
kpt. obs. (F/O) | 76625 | Szkuta Alojzy | 05/06.05.1942 | 24.07.1942 | 305 Dywizjon |
kpr. pil. (F/Sgt) | 792281 | Sznapka Władysław | 16.08.1943 | 11.10.1943 | 308 Dywizjon |
por. pil. (F/O) | P-1623 | Śnieć Czesław | 08.09.1943 | 17.01.1944 | 302 Dywizjon |
por. obs. (F/O) | P-0464 | Świda Stanisław | 28/29.08.1942 | 24.11.1943 | 301 Dywizjon |
por. obs. (F/O) | P-0118 | Taras Mieczysław | 07/08.11.1941 | 08.05.1942 | 300 Dywizjon |
sierż. pil. (Sgt) | 782361 | Tomicki Stefan | 05/06.08.1941 | 04.01.1942 | 305 Dywizjon |
kpr. pil. (Sgt) | 782743 | Trnobrański Jan | 22.09.1943 | 17.03.1944 | 308 Dywizjon |
ppor. pil. (P/O) | P-1693 | Tyszko Józef | 28/29.08.1942 | 05.10.1942 | 301 Dywizjon |
por. obs. (F/O) | P-0440 | Waciński Jan | 27/28.04.1942 | 25.08.1942 | 304 Dywizjon |
kpr. rtg. (Sgt) | 784188 | Wasiak Antoni | 28/29.08.1942 | 06.10.1942 | 301 Dywizjon |
por. pil. (P/O) | P-0840 | Wąsik Wacław | 27/28.04.1942 | 07.11.1942 | 300 Dywizjon |
por. pil. (F/Lt) | P-0840 | Wąsik Wacław | 29/30.08.1944 | 27.09.1944 | 300 Dywizjon |
plut. bomb. (F/Sgt) | 782817 | Wołoncewicz Edward * | 10/11.09.1944 | 18.09.1944 | 1586 Eskadra |
kpr. rtg. (Sgt) | 792865 | Woźniak Bolesław | 27/28.04.1942 | 23.09.1942 | 304 Dywizjon |
por. pil. (F/O) | P-1583 | Wróblewski Jan | 16/17.08.1943 | 29.10.1943 | 138 Dywizjon RAF |
plut. strz. (Sgt) | 792065 | Zawodny Marian | 10/11.04.1942 | 19.08.1942 | 301 Dywizjon |
por. obs. (F/O) | P-1972 | Żankowski Kazimierz | 16/17.08.1943 | 29.10.1943 | 138 Dywizjon RAF |
ppor. pil. (P/O) | P-0715 | Żulikowski Józef | 28.06.1941 | 30.12.1941 | 306 Dywizjon |
Razem |
53 |
Lotnicy, którzy uniknęli niewoli i ukrywając się doczekali nadejścia oddziałów alianckich:
Stopień |
Nr ewid. |
Nazwisko, imię |
Data lotu, przez który trafił na teren wroga |
Data wyzwolenia przez oddziały alianckie |
Jednostka |
por. obs. (F/O) | P-2040 | Abczyński Jan * | 01/02.09.1944 | 29.10.1944 | 1586 Eskadra |
plut. pil. (F/Sgt) | 781307 | Bartkowiak Zenon | 22.05.1944 | 03.09.1944 | 303 Dywizjon |
ppor. bomb. (P/O) | P-2696 | Bernhardt Włodzimierz * | 16/17.08.1944 | 18.01.1945 | 1586 Eskadra |
st. sierż. mech. pokł. (F/Sgt) | 781373 | Denisienko Grzegorz * | 16/17.08.1944 | 18.01.1945 | 1586 Eskadra |
plut. mech. pokł. (Sgt) | 780319 | Frąckowiak Józef * | 01/02.09.1944 | 29.10.1944 | 1586 Eskadra |
por. pil. (F/Lt) | P-1654 | Jeka Józef | 21.05.1944 | 02.09.1944 | 308 Dywizjon |
ppor. obs. (P/O) | P-2701 | Korwin-Łopuszański Witold * | 16/17.08.1944 | 18.01.1945 | 1586 Eskadra |
plut. pil. (Sgt) | 794930 | Kretowicz Lucjan * | 16/17.08.1944 | 18.01.1945 | 1586 Eskadra |
plut. strz. (F/Sgt) | 704621 | Lück Jan * | 16/17.08.1944 | 18.01.1945 | 1586 Eskadra |
mjr obs. (S/Ldr) | P-0899 | Łagowski Julian | 10/11.07.1944 | 07.09.1944 | 305 Dywizjon |
plut. pil. (F/Sgt) | 780883 | Łakomy Edward | 16.09.1944 | 03.11.1944 | 317 Dywizjon |
kpt. pil. (S/Ldr) | 76702 | Łapka Stanisław | 07.06.1944 | ??.07.1944 | 306 Dywizjon |
ppor. pil. (F/O) | P-2318 | Mazurkiewicz Jerzy | 11.09.1944 | 30.10.1944 | 308 Dywizjon |
plut. pil. (F/Sgt) | 784855 | Mrozowski Włodzimierz | 21.06.1944 | 19.08.1944 | 306 Dywizjon |
kpt. pil. (S/Ldr) | P-1095 | Olszewski Ignacy | 14.03.1945 | 07.05.1945 | 302 Dywizjon |
por. obs. (F/O) | P-1961 | Schöffer Władysław * | 16/17.08.1944 | 18.01.1945 | 1586 Eskadra |
sierż. rtg. (W/O) | 793755 | Sibilski Władysław * | 01/02.09.1944 | 29.10.1944 | 1586 Eskadra |
plut. pil. (Sgt) | 783194 | Stankiewicz Kazimierz | 13.10.1944 | ??.03.1945 | 303 Dywizjon |
por. pil. (F/Lt) | P-0506 | Wandzilak Stanisław | 26.08.1944 | 02.09.1944 | 308 Dywizjon |
por. pil. (F/Lt) | P-1581 | Wardziński Erazm | 29.02.1944 | 11.09.1944 | 3 Dywizjon RAF |
por. pil. (F/Lt) | P-1581 | Wardziński Erazm | 20.03.1945 | 21.04.1945 | 308 Dywizjon |
plut. bomb. (F/Sgt) | 782339 | Witrylak Zbigniew | 25/26.07.1944 | 14.08.1944 | 300 Dywizjon |
plut. strz. (W/O) | 792662 | Wziątek Kazimierz | 25/26.07.1944 | ??.08.1944 | 300 Dywizjon |
Razem |
23 |
W tabeli poniżej znajduje się wykaz lotników, którzy zostali zwolnieni z niewoli przez władze niemieckie z powodu złego stanu zdrowia.
Stopień |
Nr ewid. |
Nazwisko, imię |
Data lotu, przez który trafił na teren wroga |
Data powrotu do Wielkiej Brytanii |
Jednostka |
por. pil. (F/O) | 76646 | Butkiewicz Wacław | 03/04.07.1941 | ??.10.1943 | 301 Dywizjon |
plut. pil. (Sgt) | 781009 | Cybulski Mirosław | 03.05.1942 | 16.09.1944 | 303 Dywizjon |
kpr. pil. (Sgt) | 784069 | Kaźmierczak Władysław | 25.11.1942 | 26.10.1943 | 300 Dywizjon |
Razem |
3 |
Wojciech Zmyślony