Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz parafialny św. Idziego w Zakliczynie (małopolskie, pow. tarnowski)

Na cmentarzu parafialnym św. Idziego w Zakliczynie znajduje się grób jednego polskiego lotnika, poległego w Wielkiej Brytanii i ekshumowanego do Polski ponad 18 lat po zakończeniu wojny. Ppor. Wiśniewski, o którym mowa, był bombardierem przydzielonym na przeszkolenie na czterosilnikowcach do jednostki 1662 Heavy Conversion Unit w Blyton. Nocą z 11 na 12 listopada 1944 r. wykonywał lot treningowy na pokładzie Halifaksa II (JN967). Podczas lotu w płomieniach stanął jeden z silników, od którego zajęło się skrzydło. Samolot wszedł w lot nurkowy i pod dużym kątem rozbił się o ziemię w pobliżu East Ferry koło Gainsborough w hrabstwie Lincolnshire. Cała załoga zginęła: kpr. pil. Leszek Milewski, kpr. obs. Stanisław Babiacki, kpr. rtg. Franciszek Piwoda, kpr. mech. pokł. Stefan Manek, plut. strz. Mieczysław Kozłowski oraz plut. strz. Jan Rzetelny.

Początkowo odnaleziono wyłącznie zwłoki kpr. Milewskiego i kpr. Manka, których pogrzeb odbył się 18 listopada 1944 r. na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent. Szczątki reszty załogi znaleziono dopiero 18 lat później i pochowano uroczyście również w Newark 27 listopada 1962 r. Rodzice Wiśniewskiego, gdy tylko dowiedzieli się o odnalezieniu syna, zdecydowali się na sprowadzenie jego ciała do ojczyzny i złożenie w rodzinnym grobowcu. Ekshumacji dokonano 24 stycznia 1964 r., a pogrzeb w Zakliczynie odbył się 15 lutego 1964 r. Uczestniczyło w nim 30 kapłanów, a ceremonię odprawił biskup pomocniczy tarnowski ks. bp. Michał Blecharczyk.

Grób ppor. Wiśniewskiego znajduje się po zachodniej stronie zachodniej alejki cmentarza (drugiej brukowanej na lewo od wejścia od strony ul. Korczyńskiego).

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
ppor. bomb. (P/O)P-2796Wiśniewski Michał11/12.11.19441662 Heavy Conversion Unit
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Furtka wejściowa prowadząca na teren cmentarza parafialnego św. Idziego od strony ul. Korczyńskiego.
Zachodnia alejka cmentarza, przy której znajduje się grobowiec rodziny Wiśniewskich.
Rodzinny grobowiec rodziny Wiśniewskich, w którym spoczął ppor. bomb. Michał Wiśniewski.
Pięknie zdobiony kamienny grobowiec widziany od frontu.
Zbliżenie na tablicę z nazwiskiem ppor. bomb. Michała Wiśniewskiego oraz jego rodziny - m.in. rodziców Franciszka i Jadwigi z domu Zięby.
Fotografia Wiśniewskiego w mundurze brytyjskim z okresu jego wstępnego szkolenia.