Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz kościelny All Saints w Yatesbury hr. Wiltshire (Anglia)

Niewielka działka grobów wojennych na cmentarzu kościelnym Wszystkich Świętych (All Saints) mieści groby 39 żołnierzy zabitych podczas I i II wojny światowej, z których niemal wszyscy byli lotnikami służącymi w miejscowej bazie lotniczej w Yatesbury.

Trzech pochowanych to Polacy, którzy służyli w ramach praktyki jako piloci kadry stałej szkoły łączności 2 Signal School w Yatesbury. Wszyscy zginęli w tragicznych wypadkach lotniczych, jakie wydarzyły się na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Pierwszym z nich był sierż. pil. Ignacy Radzimiński. 28 lutego 1941 r. wystartował za sterami Proctora I (P6263) z uczniem LAC Peterem M. Gregorem na ćwiczebny lot na prowadzenie łączności radiowej. Przy wykonywaniu skrętu samolot utracił prędkość i spadł na ziemię w Yatesbury. Obaj członkowie załogi ponieśli śmierć na miejscu.

21 kwietnia 1941 r. podczas podobnego zadania zginął por. pil. Władysław Siwek i lecący z nim uczeń AC2 George Chesnutt. Ich samolot - Proctor I (P6307) - wpadł w korkociąg i rozbił się ok. 1,5 km na południe od Avebury w hrabstwie Wiltshire.

Również w locie szkolnym z uczniem życie stracił kpr. pil. Władysław Kiciak. 29 lipca 1941 r. leciał z uczniem AC1 Jackiem Hayesem na Proctorze I (P6253), który w czasie burzy wpadł w korkociąg i rozbił się koło Whetham w hrabstwie Wiltshire.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. pil. (Sgt)781279Kiciak Władysław29.07.19412 Signal School
sierż. pil. (Sgt)780252Radzimiński Ignacy28.02.19412 Signal School
por. pil. (P/O)P-1062Siwek Władysław21.04.19412 Signal School
 
Razem
3
   

Wojciech Zmyślony

Kościół Wszystkich Świętych (All Saints Church) z otaczającym go cmentarzem, na którym spoczywają polscy lotnicy.
Widok na działkę grobów Wspólnoty Brytyjskiej na cmentarzu All Saints (Wszystkich Świętych) w Yatesbury.
Grób kpr. pil. Władysława Kiciaka.
Grób sierż. pil. Ignacego Radzimińskiego.
Grób por. pil. Władysława Siwka.