Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Astwood Cemetery w Worcester hr. Worcester (Anglia)

Na cmentarzu Astwood Cemetery znajduje się 157 grobów wojennych z I i II wojny światowej. Groby z lat 1914-1918 są rozproszone po cmentarzu, natomiast 46 poległych w latach 1939-1945 pochowano w większości w oddzielnej kwaterze. Są tam groby dwóch żołnierzy Polskich Sił Powietrznych: por. Liblikmaa (Estończyka, oficera kontraktowego Wojska Polskiego) i kpr. Hary. Należeli do jednostki wyszkolenia bojowego dla nocnych myśliwców 60 Operational Training Unit w High Ercall, gdzie trafili na przeszkolenie przygotowujące do dalszej służby w 307 Dywizjonie Myśliwskim Nocnym "Lwowskim". 22 listopada 1944 r. lotnicy ci wystartowali na pokładzie Mosquito II (HJ650) na lot treningowy jako prowadzący klucza trzech samolotów. W pewnym momencie (przypuszczalnie by uniknąć kolizji w powietrzu z inną maszyną) ich samolot wykonał gwałtowny manewr, utracił szybkość, przeciągnął i rozbił się o ziemię koło West Bromwich. Obaj zginęli na miejscu.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. robs. (Sgt) 704528 Hara Jerzy 22.11.1944 60 Operational Training Unit
por. pil. (F/O) P-1942 Liblikmaa Jan 22.11.1944 60 Operational Training Unit
 
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Widok na kwaterę grobów wojennych na cmentarzu Astwood Cemetery w Worcester. Z lewej widoczne są groby lotników Wspólnoty Brytyjskiej, na wprost - trzy mogiły polskie oraz na prawo groby niemieckich lotników Luftwaffe.
Grób kpr. robs. Jerzego Hary.
Grób por. pil. Jana Liblikmaa.
Trzy polskie groby - od lewej por. pil. Jana Liblikmaa, kpr. robs. Jerzego Hary oraz strz. Pawła Bawoła (ps. Górnikiewicz), żołnierza 8 Baonu Strzelców 1 Dywizji Pancernej.