Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz parafialny w Wólce Łagowskiej (mazowieckie, pow. zwoleński)

Na cmentarzu w niewielkiej wsi Wólka Łagowska spoczywa poległy we wrześniu 1939 r. dowódca 121 Eskadry Myśliwskiej, kpt. Sędzielowski. Zginął w czasie lotu bojowego 7 września 1939 r., gdy wystartował z lotniska Kraczewice przeciwko wyprawie bombowej Luftwaffe. Polscy myśliwcy gonili Heinkle 111P z jednostki I./KG 4, gdy zostali zaatakowani przez eskortujące je Messerschmitty 109D z jednostki I./ZG 2. Sędzielowski związał się w walce z dwoma Bf 109. Bez szans w obliczu przewagi technicznej i liczebnej wroga, został zestrzelony i w płonącym P.11c rozbił się na polu koło wsi Nowy Zamość. Pilot zginął na miejscu. Ciało oficera początkowo pochowano w miejscu katastrofy, skąd w tajemnicy przed okupantem w grudniu 1940 r. przeniesiono na cmentarz w Wólce Łagowskiej.

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpt. pil. Sędzielowski Tadeusz 08.09.1939 121 Eskadra Myśliwska
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Grób kpt. pil. Tadeusza Sędzielowskiego. Stan z 2009 r., gdy nad nagrobkiem stał krzyż wykonany ze szczątków samolotu PZL P.11c, na którym poległ Sędzielowski. Po emisji w TVP Info programu "Było, nie minęło" autorstwa Adama Sikorskiego, krzyż został zdemontowany i zabrany do renowacji.
Zamocowana na krzyżu fotografia poległego (stan z 2009 r.). Na pomysł, by dźwigar skrzydła "jedenastki" wykorzystać jako element grobu wpadł jeden z mieszkańców Wólki Łagowskiej.
Tablica na grobie Sędzielowskiego (stan z 2009 r.).
Grób Sędzielowskiego po zdemontowaniu krzyża i postawieniu tymczasowego krzyża zrobionego z pomalowanego na biało drewna (stan z początku 2010 r.).
Kartka wyjaśniająca przyczyny zniknięcia oryginalnego krzyża, którą na cmentarzu postawiono, by uspokoić odwiedzających.
Stan obecny grobu kpt. pil. Tadeusza Sędzielowskiego.
Tablica nagrobna.