Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz kościelny St Luke w Whyteleafe hr. Surrey (Anglia)

Na cmentarzu przy kościele St Luke (św. Łukasza) w Whyteleafe znajduje się 51 grobów wojennych. Spoczywają tam głównie lotnicy polegli podczas II wojny światowej, z których część stacjonowała na sąsiadującej z cmentarzem bazie RAF Kenley. Wśród nich jest dwóch polskich lotników. Pierwszy to por. pil. Czesław Gauze z 605 Dywizjonu Myśliwskiego RAF (605 Squadron). 15 listopada 1940 r. wystartował do lotu bojowego w składzie dywizjonu w celu przechwycenia niemieckiej wyprawy bombowej w rejonie Canterbury. Doszło do walki powietrznej z osłoną bombowców, w której Hurricane I (V6951) pilotowany przez Polaka został zestrzelony nad Dover przez Messerschmitta Bf 109. Gauze poległ prawdopodobnie w pojedynku z Obstlt. Adolfem Galland, dowódcą jednostki JG 26.

W drugiej polskiej mogile na cmentarzu w Whyteleafe spoczywa chor. Józef Włodarczyk z Bazy Polskich Sił Powietrznych w Dunholme Lodge, zmarły z przyczyn naturalnych 26 sierpnia 1946 r. w szpitalu w Banstead.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (P/O) 76809 Gauze Czesław 15.11.1940 605 Dywizjon RAF
chor. (W/O) 781168 Włodarczyk Józef 26.08.1946 Baza Sił Powietrznych
 
Razem
2
   

Andrzej Michalski

Brama prowadząca na teren cmentarza.
Tablica informacyjna parafii St Luke (św. Łukasza), do której należy cmentarz.
Widok na budynek kościoła oraz groby.
Część cmentarza, w której znajdują się groby wojenne. Wśród reszty wyróżniają się charakterystyczne pięciokątne nagrobki polskich lotników.
Grób por. pil. Czesława Gauze.
Grób chor. Józefa Włodarczyka.