Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Military Cemetery w Watchfield hr. Oxfordshire (Anglia)

Cmentarz Wojskowy (Military Cemetery) jest niewielkim obszarem umiejscowionym przy kaplicy St Thomas (św. Tomasza) w Watchfield, na terenie którego pochowano w sumie 19 żołnierzy zmarłych podczas II wojny światowej. Trzech spośród nich to lotnicy Polskich Sił Powietrznych.

Pierwszym, który spoczął w Watchfield, był por. pil. Mieczysław Psuja służący jako pilot kadry stałej w szkole nawigacji 11 Air Observer Navigation School. 16 stycznia 1941 r. pilotując Ansona I (N9736) zderzył się w rejonie wsi Brockworth w hrabstwie Gloucestershire z linami balonu zaporowego i spadł na ziemię. W katastrofie zginęła także złożona z Brytyjczyków załoga: LAC J. H. L. James, LAC H. Parkinson oraz cywil K. J. Entwhistle.

Por. pil. Zdzisław Kaniewski zginął jako kursant szkoły pilotażu podstawowego 3 Service Flying Training School. 14 września 1941 r. lecąc za sterami Oxforda II (V3536) zderzył się z innym samolotem z tej samej jednostki, Oxfordem I (L9652). Kolizja maszyn miała miejsce w rejonie mostu koło osady Radcot w hrabstwie Oxfordshire, podczas lotu w szyku.

10 grudnia 1941 r. w kolejnej katastrofie zginął szer. pil. Jan Dymitrowicz-Mendel, przydzielony do jednostki współpracy z obroną przeciwlotniczą 7 Anti Aircraft Cooperation Unit. Wykonując ćwiczebne bombardowanie z małej wysokości uderzył o drzewo i rozbił się koło Shrivenham w hrabstwie Wiltshire. Życie stracił także jego załogant AC2 Robert N. Jones, który zmarł tego samego dnia w szpitalu.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
szer. pil. (Sgt)793213Dymitrowicz-Mendel Jan10.12.19417 Anti Aircraft Cooperation Unit
por. pil. (F/O)P-0041Kaniewski Zdzisław14.09.19413 SFTS
por. pil. (F/O)P-0229Psuja Mieczysław16.01.194111 Air Observer Navigation School
 
Razem
3
   

Wojciech Zmyślony

Kaplica St Thomas (św. Tomasza), przy której znajduje się cmentarz wojskowy w Watchfield.
Grób szer. pil. Jana Dymitrowicza-Mendela.
Grób por. pil. Zdzisława Kaniewskiego.
Grób por. pil. Mieczysława Psuji.