Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Brytyjski Cmentarz Wojenny w Venray (Holandia)

Brytyjski Cmentarz Wojenny w mieście Venray jest jedną z największych nekropolii utrzymywanych przez Komisję Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth War Graves Commission) we wschodniej Holandii. Pochowano tam 693 żołnierzy, w tym 30 jako nierozpoznanych.

Jednym Polakiem na cmentarzu jest strzelec samolotowy kpr. Filipiak z 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej". 2 marca 1945 r. na pokładzie Lancastera I BH-U (NG501) uczestniczył w nalocie na Kolonię. Jego samolot został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą po wykonaniu zadania, ale jeszcze nad celem. Samolot spadł w płomieniach na miasto w rejonie ulic Zulpicherstraße i Vottfriedstraße. Poza Filipiakiem polegli: por. pil. Władysław Wyganowski, kpr. obs. Edmund Kulikowski, ppor. bomb. Józef Babiarz, kpr. rtg. Jan Horobiowski oraz kpr. strz. Stefan Chętnicki. Ostatni członek załogi, plut. mech. pokł. Jacek Filek, wyskoczył wprawdzie na spadochronie i uratował się, jednak już na ziemi został zamordowany przez Niemców. Członkowie załogi zostali pochowani na różnych cmentarzach w Belgii (Hotton, Lommel), Holandii (Breda) i w Niemczech (Kleve).

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. strz. (F/Sgt)705000Filipiak Bolesław02.03.1945300 Dywizjon
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na Brytyjski Cmentarz Wojenny w Venray.
Ogólny widok na teren nekropolii.
Ogólny widok na teren nekropolii.
Obecny na większości dużych brytyjskich cmentarzy wojennych pomnik przyjmujący postać krzyża z wpisanym weń mieczem - Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia).
Nagrobki polskich lotników wyróżniają się pięciokątnym kształtem, dzięki czemu bez trudu można je dostrzec nawet wśród dziesiątków innych grobów.
Grób kpr. strz. Bolesława Filipiaka.