Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz kościelny St Mary's w Taunton hr. Somerset (Anglia)

Cmentarz kościelny w Taunton jest miejscem pochówku ponad 90 żołnierzy z lat I i II. Groby są rozrzucone na terenie całego cmentarza wśród mogil cywilów i nie tworzą zwartek kwatery grobów wojennych.

Na cmentarzu pochowani są dwaj polscy lotnicy. Obaj byli myśliwcami i wywodzili się z niedoszłej XIV promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa. Zginęli w stopniu plutonowego podchorążego, a promocję na stopień podporucznika otrzymali dopiero pośmiertnie. Pierwszy z nich - ppor. Kropiwnicki - zginął 24 sierpnia 1941 r. jako pilot 302 Dywizjonu Myśliwskiego "Poznańskiego". Wystartował na patrol nad konwojem i po dokonaniu zadania wracał na własne lotnisko, do bazy RAF Church Stanton. Z powodu utraty szybkości rozbił się o ziemię przy podejściu do lądowania, ok. 5 km od własnego lotniska. Jego samolot - Hurricane II WX-D (Z2913) - w momencie uderzenia zapalił się. Lotnika próbowali ratować dwaj cywile, przypadkowi przechodnie, jednak ich wysiłki okazały się daremne i pilot zmarł.

Służący w 316 Dywizjonie Myśliwskim "Warszawskim" ppor. Gadus zginął 1 października 1941 r. Wystartował na lot z zadaniem odtransportowania z dywizjonu Hurricane'a II SZ-T (Z2962) w związku z planowanym przezbrojeniem jednostki na Spitfire'y. Krótko po starcie, na wysokości ok. 60 metrów utracił prędkość, spadł i rozbił się o ziemię. Pilot zginął na miejscu.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
ppor. pil. (Sgt)783651Gadus Romuald01.10.1941316 Dywizjon
ppor. pil. (Sgt)783499Kropiwnicki Eugeniusz24.08.1941302 Dywizjon
 
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Widok ogólny na cmentarz kościelny St Mary's (św. Marii) w Taunton.
Otoczenie grobu polskich lotników. W sąsiedniej mogile spoczywa czeski lotnik F/O Jaroslav Čermák z 313 Dywizjonu Myśliwskiego RAF (313 Squadron), poległy 4 czerwca 1943 r.
Grób ppor. pil. Romualda Gadusa oraz ppor. pil. Eugeniusza Kropiwnickiego.