Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz kościelny St Matthew w Sutton Bridge hr. Lincolnshire (Anglia)

Na cmentarzu w Sutton Bridge znajduje się działka grobów wojennych z lat I i II wojny światowej, z 60 mogiłami. W dwóch spoczywają polscy lotnicy. Obaj w momencie śmierci byli przydzieleni do jednostki wyszkolenia bojowego 6 Operational Training Unit w Sutton Bridge i przeszkalali się na brytyjskich myśliwcach w oczekiwaniu na wejście do służby bojowej w okresie bitwy o Anglię.

Por. Olewiński zginął 29 lipca 1940 r. W czasie lotu treningowego polegającego na prowadzeniu walk powietrznych nie wyprowadził z nurkowania swojego Hurricane'a I (L1714). Rozbił się w miejscowości Walsoken w hrabstwie Norfolk. Był pierwszym lotnikiem w czasie II wojny światowej poległym w Wielkiej Brytanii.

Mjr Niedźwiecki również stracił życie w wypadku, do jakiego doszło w czasie treningowej walki powietrznej. 18 sierpnia 1940 r. zderzył się z samolotem Hurricane I (L2082) pilotowanym przez Sgt Dudleya M. P. McGee, który również zginął. Hurricane I nr 324 (L1887) Niedźwieckiego spadł około 6 km na wschód od bazy RAF Sutton Bridge.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
mjr pil. (S/Ldr)76801Niedźwiecki Kazimierz18.08.19406 Operational Training Unit
por. pil. (P/O)76753Olewiński Kazimierz29.07.19406 Operational Training Unit
 
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na teren cmentarza St Matthew (św. Mateusza) w Sutton Bridge. Na furtce widoczna jest zielona tabliczka informująca o obecności na terenie nekropolii grobów wojennych.
Widok ogólny na cmentarz i kościół.
Widok ogólny na działkę grobów wojennych.
Pomnik w kształcie krzyża-miecza Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia) stojący na środku kwatery grobów wojennych.
Grób mjr. pil. Kazimierza Niedźwieckiego.
Grób por. pil. Kazimierza Olewińskiego.