Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Brytyjski Cmentarz Wojenny w Suda (Grecja)

Położony na Krecie, nad zatoką Suda i w pobliżu miasta o tej nazwie, cmentarz jest miejscem pochówku ponad 1500 osób, z czego aż 776 pozostaje nierozpoznanych. Większość stanowią brytyjscy, australijscy i nowozelandzcy żołnierze, którzy polegli w czasie walk obronnych na Krecie w maju 1941 r. Stosunkowo nieliczną grupę stanowią lotnicy, spośród których tylko jeden należał do Polskich Siłach Powietrznych.

Por. Zbyszyński był oficerem technicznym, służącym w Afryce w Oddziale Polskim w Takoradi. W sierpniu 1943 r. został skierowany do 178 Dywizjonu Bombowego RAF (178 Squadron) w celu zapoznania się z samolotami typu Liberator i opracowania materiałów do instrukcji użytkowania maszyn tego typu. Ochotniczo brał udział w lotach bojowych w charakterze mechanika pokładowego, z lotnisk w Libii. Nocą z 18 na 19 listopada 1943 r. o godz. 1:45 Zbyszyński wystartował na pokładzie Liberatora III K (BZ891) na minowanie wód morskich u wybrzeży Krety. Z nieznanych przyczyn, być może uszkodzona ogniem obrony przeciwlotniczej, maszyna rozbiła się w Ano Fortetsa, osiedlu miasta Heraklion. Zginęła cała załoga, którą poza Zbyszyńskim tworzyli Brytyjczycy: S/Ldr Ronald J. S. Wootton (dowódca załogi), F/O Geoffrey S. Hall (drugi pilot), F/Lt John Wright (nawigator), F/O Albert F. Smith (radiotelegrafista) oraz W/O John McMorland i F/Sgt Thomas E. Hooper (strzelcy).

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. mech. pokł. (F/O) P-0157 Zbyszyński Janusz 18/19.11.1943 178 Dywizjon RAF
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Widok ogólny na Brytyjski Cmentarz Wojenny Souda Bay w Suda.
Grób zbiorowy załogi Liberatora III K (BZ891).
Grób por. mech. pokł. Janusza Zbyszyńskiego.
Plan idealnie kwadratowego terenu cmentarza, położonego nad brzegiem Zatoki Suda, będącej częścią Morza Śródziemnego. Zbiorowa mogiła, w której spoczywa polski lotnik, znajduje się w działce 16, rząd E, grób 18-20 (na zdjęciu tuż pod napisem "REGISTER BOX").