Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Glebe Cemetery w Stranraer hr. Dumfries and Galloway (Szkocja)

W Stranraer znajduje się niewielka działka grobów wojennych. 50 mogił ułożonych jest w rzędzie wzdłuż południowo-wschodniego skraju cmentarza, a trzy spośród nich należą do polskich lotników. Wszyscy oni służyli w jednostce RAF odpowiedzialnej za szkolenie personelu latającego, stacjonującej w pobliskiej bazie West Freugh. Była to szkoła bombardowania i strzelania 4 Bombing and Gunnery School (4 BGS), przeformowana następnie w szkołę obserwatorów 4 Air Observer School (4 AOS).

Jako pierwsi w Stranraer spoczęli dwaj lotnicy, którzy ponieśli śmierć w wyniku tragicznej kolizji w powietrzu, do jakiej doszło 15 maja 1941 r. podczas lotów szkolnych. W pobliżu Port Logan w hrabstwie Dumfries and Galloway zderzyły się samoloty Battle I (V1223) oraz Battle I (L5662) z 4 BGS, z załogami odpowiednio: ppor. pil. Kazimierz Wachal i AC2 Clifford G. Latham oraz sierż. pil. Jan Szałkiewicz i AC1 Francis W. Wilson. Samoloty wpadły do Morza Irlandzkiego, a wszyscy obecni na pokładzie ponieśli śmierć.

14 lipca 1941 r. w innej katastrofie zginął por. pil. Eugeniusz Byliński z 4 AOS. Gdy podczas lotu szkolnego przebijał chmury, schodząc w dół, zderzył się z wyniesieniem terenu ok. 5 km od Portpatrick, również w w hrabstwie Dumfries and Galloway. W pilotowanym przez niego Battle'u I (N2060) zginęło także dwóch lotników z Czechosłowacji: LAC Zdeněk Hytka i LAC Jan Maršalek.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (P/O)P-0210Byliński Eugeniusz14.07.19414 Air Observer School
sierż. pil. (Sgt)780818Szałkiewicz Jan15.05.19414 Bombing and Gunnery School
ppor. pil. (F/Sgt)783506Wachal Kazimierz15.05.19414 Bombing and Gunnery School
 
Razem
3
   

Wojciech Zmyślony

Brama wejściowa cmentarza Glebe Cemetery w Stranraer.
Rząd grobów wojennych, malowniczo rysujących się na tle doliny.
Groby trzech polskich lotników, pochowanych koło siebie.
Grób por. pil. Eugeniusza Bylińskiego.
Grób sierż. pil. Jana Szałkiewicza.
Grób ppor. pil. Kazimierza Wachala.