Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Mount Pleasant Cemetery w St John's (Kanada)

Działka grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej na cmentarzu w St John's liczy 105 mogił (12 z I wojny światowej i 93 z II wojny światowej). Spoczywa w nich 95 Kanadyjczyków, dziewięciu Brytyjczyków oraz jedyny polski lotnik.

Por. Wojciech Dolewski służył w 45 Grupie Transportowej RAF (45 Transport Group) i był mechanikiem pokładowym Liberatora VI (KG847), który miał zostać przetransportowany z Kanady do Indii. Resztę załogi stanowili: por. pil. Karol Pustówka, por. pil. Roman Sobiński, mjr obs. Witold Żurawski oraz st. sierż. rtg. Mieczysław Chanecki. 2 czerwca 1944 r. samolot wykonał przelot z Dorvalu do bazy Gander na Nowej Funlandii. Jeszcze tego samego dnia wystartował z Ganderu w dalszą drogę do Lajes (Lagens) na Azorach. Nad Atlantykiem maszyna zawróciła z powodu usterki i po 1:25 godz. po starcie wylądowała w Gander. Tam Dolewski został uderzony śmigłem Liberatora i ciężko ranny trafił do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. mech. pokł. (F/O)P-1868Dolewski Wojciech03.06.194445 Grupa Transportowa RAF
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Cmentarz Mount Pleasant Cemetery w St John's.
Pomnik w formie krzyża-miecza umiejscowiony w centralnym punkcie kwatery grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej.
Widok ogólny działki grobów wojennych z powiewającą na maszcie flagą kanadyjską.
Rząd mogił w którym znajduje się nagrobek por. mech. pokł. Wojciecha Dolewskiego.
Grób por. mech. pokł. Wojciecha Dolewskiego (na nagrobku podano nieprawidłową specjalność lotnika - obserwator - oraz zniekształcone drugie imię Jan - "Jaco").