Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Causewayhead Cemetery w Silloth hr. Cumbria (Anglia)

Cmentarz znajduje się przy nieczynnej już bazy RAF Silloth. W czasie II wojny światowej polscy lotnicy służyli na niej jako kursanci jednostki szkolenia bojowego 6 Operational Training Unit, która przygotowywała załogi do służby w 304 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej", w okresie jego podległości Lotnictwu Obrony Wybrzeża RAF (Coastal Command). W kwaterze grobów wojennych cmentarza znajduje się 61 mogił żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej oraz pięć dalszych, w których spoczywają polscy lotnicy.

Kpr. Krzysztoszek zginął 11 lipca 1942 r. w czasie służby w jednostce wyszkolenia bojowego 1 Operational Training Unit. W czasie lotu na holowanie rękawa w jego Battle'u I (L5717) przerwał silnik. Znajdujący się nad morzem samolot wpadł do wody i zatonął, ok. 5 km na wschód od miejscowości Southerness. Lecący z Krzysztoszkiem operator bębna holowniczego AC1 Z. E. Martin z Royal Air Force został uratowany.

Por. Stróżak zginął 20 listopada 1942 r. pilotując Spitfire'a VB YT-M (AD544). W czasie lotu treningowego wykonywanego w gęstej mgle rozbił się koło miejscowości Pooley Bridge. Był pilotem 65 Dywizjonu Myśliwskiego RAF (65 Squadron).

5 kwietnia 1943 r. doszło do katastrofy samolotu Tiger Moth II (T7458) z 317 Dywizjonu Myśliwskiego "Wileńskiego" z dwoma pilotami na pokładzie. Maszyna po starcie z lotniska Coltishall leciała do Kirton-in-Lindsey. W pobliżu lotniska docelowego, podczas wykonywania manewru podciąganego skrętu samolot utracił prędkość i rozbił się o ziemię. Zginęli kpr. Makowski oraz plut. pil. Piotr Hanzelka (pochowany na cmentarzu w Gloucester).

18 lutego 1944 r. podczas lotu na ćwiczenie współpracy z myśliwcami w Wellingtonie X (HE747) z jednostki wyszkolenia bojowego 6 Operational Training Unit przegrzaniu uległy silniki. Pilot zdecydował się na lądowanie przymusowe w terenie, niedaleko lotniska w Silloth. Podczas omijania zabudowań samolot utracił prędkość i rozbił się (przypuszczalnie koło miejscowości Skinburness). Na miejscu zginął plut. Kołkowski, nazajutrz w szpitalu zmarł plut. Malicki. Przeżyli ciężko ranni plut. obs. Jan Rdułtowski, sierż. rtg. Mieczysław Popko oraz sierż. rtg. Andrzej Wesołowski.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
plut. pil. (F/Sgt) 792211 Kołkowski Antoni 18.02.1944 6 Operational Training Unit
kpr. pil. (Sgt) 783216 Krzysztoszek Józef 11.07.1942 1 Operational Training Unit
kpr. pil. (Sgt) 783157 Makowski Brunon 05.04.1943 317 Dywizjon
plut. rtg. (Sgt) 784424 Malicki Eugeniusz 19.02.1944 6 Operational Training Unit
por. pil. (F/O) P-1498 Stróżak Ryszard 20.11.1942 65 Dywizjon RAF
 
Razem
5
   

Wojciech Zmyślony

Tablica znajdująca się u wejścia na cmentarz w Silloth.
Grób plut. pil. Antoniego Kołkowskiego (na tablicy wyryto błędnie nazwisko "Kołowski").
Grób kpr. pil. Józefa Krzysztoszka.
Grób kpr. pil. Brunona Makowskiego.
Grób plut. rtg. Eugeniusza Malickiego.
Grób por. pil. Ryszarda Stróżaka.
Widok na rzędy grobów w kierunku lotniska. Na pierwszym planie widoczne mogiły plut. Malickiego i plut. Kołkowski.
Widok na groby w kierunku środka cmentarza. W pierwszym rzędzie widoczny nagrobek z nazwiskiem kpr. Krzysztoszka.
Z cmentarza widoczne są hangary dawnej bazy RAF Silloth, zamkniętej w 1960 r. W czasie wojny szkoliły się tam polskie załogi latające przeciwko U-Bootom.