Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz parafialny w Siemiatyczach (podlaskie)

Na cmentarzu parafialnym w Siemiatyczach pochowanych jest pięciu lotników, ale tylko dwóch z nich jest znanych z imienia i nazwiska.

Pierwszy to kpr. Mieczysław Bień (imię Mieczysław wyryte jest na nagrobku; w literaturze wymieniany jest jako Józef). Poległ w nieznanych okolicznościach w czasie kampanii wrześniowej. Jego grób (nr 177) znajduje się w sektorze E. Także jednostka, w której służył, pozostaje nieustalona. W pobliżu Siemiatycz w czasie kampanii wrześniowej stacjonowały 51 Eskadra Rozpoznawcza (w której jednak z całą pewnością kpr. Bień nie służył) oraz 13 Eskadra Obserwacyjna. Ta druga operowała od 7 do 13 września z lądowisk Pobikry oraz Łysów (odległych o ok. 30 km od Siemiatycz, a położonych odpowiednio na północny i południowy zachód od tej miejscowości). Wiadomo też, że personel eskadry brał udział w walkach z oddziałami Wehrmachtu: dowódca jednostki kpt. obs. Lucjan Fijuth w swoim sprawozdaniu podał m.in., że 12 września 1939 r. 12 żołnierzy eskadry zdobyło cztery niemieckie czołgi rozpoznawcze.

11 września 1939 r. w starciu z wkraczającymi do miasta oddziałami niemieckiej 20 Dywizji Zmotoryzowanej poległo czterech lotników 51 Eskadry Rozpoznawczej, z rzutu kołowego tej jednostki. Widziano, jak wyskoczyli z uszkodzonego samochodu i uciekali, kryjąc się między zabudowaniami Siemiatycz. Bezskutecznie: zostali zabici pociskami broni maszynowej. Pochowano ich na miejscowym cmentarzu, jednak znane są personalia tylko jednego z nich: szer. Mamerta Nowickiego. Grób lotników znajduje się przy pomniku obok kaplicy cmentarnej.

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr.Bień Mieczysław??.09.1939nieznana
szer.Nowicki Mamert11.09.193951 Eskadra Rozpoznawcza
 NN11.09.193951 Eskadra Rozpoznawcza
 NN11.09.193951 Eskadra Rozpoznawcza
 NN11.09.193951 Eskadra Rozpoznawcza
Razem
5
   

Wojciech Zmyślony


Brama wejściowa cmentarza parafialnego w Siemiatyczach, od strony ul. Rogińskiego.
Grób kpr. Mieczysława Bienia.
Grób kpr. Mieczysława Bienia.
Zbliżenie na tablicę na grobie pochowanego w Siemiatyczach lotnika.
Pomnik ku czci poległych żołnierzy znajdujący się przy cmentarnej kaplicy.
Pomnik oraz otaczające go groby poległych żołnierzy.
Bezimienne groby w Siemiatyczach, w których pochowano szer. Mamerta Nowickiego oraz trzech niezidentyfikowanych lotników.