Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Shrewsbury General Cemetery w Shrewsbury hr. Shropshire (Anglia)

W kwaterze grobów wojennych na Shrewsbury General Cemetery pochowano ogółem 274 żołnierzy, którzy zmarli bądź zginęli podczas obu wojen światowych. Są wśród nich nie tylko Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Australijczycy, Belg i dwaj Polacy, ale także walczący po przeciwnej stronie Niemcy i Włosi.

Jedynym pochowanym na cmentarzu lotnikiem polskim jest por. pil. Feliks Nowak z jednostki wyszkolenia bojowego 60 Operational Training Unit. 9 listopada 1944 r. wystartował za sterami Mosquito II (DZ244) na kolejny lot w serii ćwiczebnych startów, kręgów i lądowań, z bazy RAF High Ercall. Po szóstym starcie wykonał zakręt i zaraz potem ostrą spiralą poszedł do ziemi, rozbijając się o wzgórze Haughmond Hill w hrabstwie Shropshire. Katastrofę spowodowała usterka techniczna: wyciek glikolu z instalacji chłodzenia, który doprowadził do zatrzymania silnika.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (F/O)P-2284Nowak Feliks09.11.194460 Operational Training Unit
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Kwatera grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej na cmentarzu Shrewsbury General Cemetery. Jej centralnym punkt wyznacza pomnik w kształcie krzyża-miecza Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia).
Widok na prawą...
...i lewą część nekropolii. Z lewej strony, w pierwszym i ostatnim rzędzie, widoczne są pięciokątne nagrobki polskich żołnierzy z Orłem Białym: szer. Eugeniusz Wojdasiewicz z armijnej 26 Kompanii Zaopatrywania (z przodu) oraz por. pil. Feliks Nowak (z tyłu).
Grób por. pil. Feliksa Nowaka.