Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Rakowicki w Krakowie (małopolskie)

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie znajduje się jeden lotniczy grób wojenny. Spoczywa w nim ppor. Danek, pilot 123 Eskadry Myśliwskiej. Pierwszego dnia wojny za sterami samolotu P.7a brał udział w locie przeciwko niemieckiej wyprawie bombowej. W walce z eskortą bombowców jego samolot został zestrzelony przez Messerschmitty Bf 110. Pociski z ich działek rozbiły kabinę, a odłamki ciężko poraniły pilota. Danek miał przestrzeloną przeponę oraz kilkanaście odłamków w płucach. Mimo tego zdołał rozwinąć spadochron, na którym wylądował koło Radzymina. Został odnaleziony przez ludność cywilną i zabrany do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Później ukrywany był przez pielęgniarkę w prywatnym mieszkaniu, a jesienią 1939 r. - po zakończeniu kampanii wrześniowej - został przewieziony do szpitala w rodzinnym Krakowie. Tam został poddany kolejnej operacji, jednak zmarł na skutek zakażenia 18 marca 1940 r. Mogiła pilota znajduje się w kwaterze XVIII, rząd zachodni, miejsce 18.

Wedle powojennej literatury tematu, na cmentarzu znajdować miałby się także grób szer. Tadeusza Pelczara, zabitego w nalocie Luftwaffe na lotnisko Rakowice 1 września 1939 r. Mimo poszukiwań nie odnaleziono jego grobu. Dane Pelczara nie figurują również w rejestrach Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

W latach 70. na Cmentarzu Rakowickim znajdowały się rozsiane po różnych kwaterach groby innych żołnierzy Bazy Lotniczej nr 2 poległych podczas bombardowania Rakowic (informację, że są tam do dziś, znaleźć można w różnorakich publikacjach). W rzeczywistości groby te przeniesiono na położony po sąsiedzku cmentarz wojskowy przy ul. Prandoty, do kwatery wojennej żołnierzy polskich września 1939 r.

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
ppor. pil.Danek Antoni18.03.1940123 Eskadra Myśliwska
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Plan Cmentarza Rakowickiego przy wejściu od strony ul. Prandoty.
Widok na kwaterę XVIII, w której znajduje się grób myśliwca 123 Eskadry.
Grób ppor. pil. Antoniego Danka.
Zbliżenie na tablicę z nazwiskiem Danka (podano nieprawidłowo "podchorąży" zamiast "podporucznik") oraz jego matki i młodszego brata, pochowanych tam już po wojnie.
Ustawiony w domu rodzinnym katafalk z trumną ppor. pil. Antoniego Danka przed jego pogrzebem na Cmentarzu Rakowickim 22 marca 1940 r.
Pogrzeb ppor. pil. Antoniego Danka. Mimo okupacji niemieckiej, na trumnie znalazła oficerska czapka i gogle lotnicze, a na wstędze napis "Bratu który dał życie dla Ojczyzny".