Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz miejski w Preszowie (Słowacja)

Na terenie Słowacji, zapomnianego agresora Polski we wrześniu 1939 r., znajduje się tylko jedno miejsce, w którym spoczywają polscy lotnicy polegli w czasie II wojny światowej. Jest to cmentarz miejski (mestský cintorín) w Preszowie (Prešov).

Rankiem 6 września 1939 r. Lublin R-XIIID z 56 Eskadry Obserwacyjnej, z załogą w składzie: kpr. pil. Marian Piasecki i por. obs. Edward Porada, wystartował na lot z zadaniem rozpoznania terenu Słowacji na potrzeby Armii "Karpaty". W rejonie Preszowa został zaatakowany przez trzy myśliwce Avia B.534 z 45 Eskadry Myśliwskiej (45 stíhací letka). Samolot zapalił się i rozbił koło wsi Ostrovany, ok. 13 km na północny zachód od centrum Preszowa. Obaj lotnicy zginęli na miejscu.

Grób Polaków znajduje się w południowo-zachodnim narożniku kwatery G, w pobliżu kwatery niemieckich grobów wojennych. Najbliższą bramą cmentarną jest ta znajdująca się na rogu ulic Duklianskiej i Šafárikovej.

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. pil.Piasecki Marian06.09.193956 Eskadra Obserwacyjna
por. obs.Porada Edward06.09.193956 Eskadra Obserwacyjna
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Jedno z kilku wejść na cmentarz: brama znajdująca się północnym wschodzie nekropolii, przy rogu ulic Duklianskiej i Šafárikovej.
Widok ogólny cmentarza z widoczną kwaterą G oraz kwaterą niemieckich grobów wojennych w tle. W centralnym punkcie widoczna jest szachownica na grobie Polaków.
Grób kpr. pil. Mariana Piaseckiego i por. obs. Edwarda Porady.
Krzyż i tablica na grobie kpr. pil. Mariana Piaseckiego i por. obs. Edwarda Porady.
Tabliczka z nazwiskami poległych w formie polskiej szachownicy lotniczej.
Inne ujęcie grobu kpr. pil. Mariana Piaseckiego i por. obs. Edwarda Porady.