Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz komunalny w Pihen-les-Guînes (Francja)

Niewielka działka wojenna na cmentarzu komunalnym w Pihen-les-Guînes mieści groby nieco ponad 30 żołnierzy alianckich poległych w czasie II wojny światowej. Trzy mogiły znaczy godło Orła Białego - we wszystkich spoczywają oficerowie Polskich Sił Powietrznych.

Pierwszym z nich jest ppłk Łaguna, dowodzący w chwili śmierci I Skrzydłem Myśliwskim. Zginął podczas lotu bojowego 27 czerwca 1941 r., prowadząc na lot typu "Sphere" (mający na celu atakowanie celów naziemnych) pilotów 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki i 308 Dywizjonu Myśliwskiego "Krakowskiego". Podczas ataku na niemieckie lotnisko Coquelles jego samolot - Spitfire IIB RF-M (P8331) - został trafiony bezpośrednio pociskiem działka przeciwlotniczego. Maszyna stanęła w ogniu, poszła w dół i rozbiła się o ziemię.

Niespełna miesiąc po śmierci Łaguny zginął inny pilot I Skrzydła, por. Maras z 306 Dywizjonu Myśliwskiego "Toruńskiego". Uczestnicząc 23 lipca 1941 r. w locie "Circus 59" został zestrzelony nad Francją przez niemieckiego myśliwca. Jego Spitfire IIB UZ-R (P8461) spadł w rejonie St Omer.

Por. Komłacz z 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" zginął nocą z 16 na 17 grudnia 1941 r. podczas udziału w nalocie na port w Ostendzie. Po trzech godzinach od startu jego Wellington IC (R1064) nadał sygnał SOS, odebrany przez radiostację lotniskową w bazie RAF Manston. Ostatni sygnał z pokładu Wellingtona odebrano o godz. 19:05. Maszyna prawdopodobnie padła ofiarą niemieckiego nocnego myśliwca i wpadła do morza ok. 30 km od wybrzeża Anglii. Poza Komłaczem zginęła cała załoga: kpt. pil. Jan Błażejewski, por. pil. Marian Szczodrowski, szer. rtg. Bogusław Gołąbek, plut. strz. Kazimierz Suwalski oraz kpr. strz. Hubert Rutkowski.

Obok cmentarza komunalnego znajduje się Brytyjski Cmentarz Wojenny, na którym także pochowano dwóch polskich żołnierzy, w tym jednego lotnika. Obie nekropolie oddziela teren boiska szkolnego, a wstęp na drugą z nich możliwy jest jedynie od strony cmentarza komunalnego przez otoczoną z obu stron żywopłotem alejkę.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. obs. (F/O)P-0301Komłacz Jan16/17.12.1941304 Dywizjon
ppłk pil. (W/Cdr)P-1287Łaguna Piotr27.06.1941I Skrzydło Myśliwskie
por. pil. (P/O)P-0657Maras Jan23.07.1941306 Dywizjon
 
Razem
3
   

Grzegorz Zaleski, Wojciech Zmyślony

Brama wejściowa na teren cmentarza komunalnego w Pihen-les-Guînes.
Widok ogólny na działkę grobów wojennych.
Grób por. obs. Jana Komłacza.
Grób ppłk pil. Piotra Łaguny.
Grób por. pil. Jana Marasa.