Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Brytyjski Cmentarz Wojenny w Pihen-les-Guînes (Francja)

Brytyjski Cmentarz Wojenny w Pihen-les-Guînes został założony przez Niemców w 1943 r. Zarekwirowali oni jednemu z mieszkańców wsi teren prywatny, na którym założyli nekropolię dla żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Trafiały tam szczątki ekshumowanych z pojedynczych grobów żołnierzy poległych w kampanii francuskiej oraz zestrzelonych w latach 1943-1945 lotników. Cmentarz jest miejscem spoczynku blisko 150 żołnierzy, z czego jedynie 97 jest znanych z imienia i nazwiska.

Jedynym polskim lotnikiem spoczywającym tam jest sierż. pchor. Rogowski. Pilot 315 Dywizjonu Myśliwskiego "Dęblińskiego" poległ 28 maja 1943 r. podczas wykonywania nad Francją lotu w eskorcie "Circus 305". Ok. godz. 17:45 został zestrzelony w walce z Messerschmittem 109. Jego samolot - Spitfire F.IX PK-P (BR624) - spadł w rejonie Bergues.

Oprócz Rogowskiego na cmentarzu znajduje się także grób żołnierza armii, szer. P. Jędryszczyka z Ośrodka Demobilizacyjnego 1 Dywizji Pancernej.

Cmentarz wojenny położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza komunalnego, a jedyna droga dojścia wiedzie właśnie przez cmentarz komunalny (na którym również znajdują się groby wojenne, w tym mogiły trzech polskich lotników). Z uwagi na historyczną niezależność i różne dzieje obu miejsc, traktowane są jednak jako całkowicie niezależne nekropolie.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
sierż. pchor. pil. (F/Sgt)781018Rogowski Jan28.05.1943315 Dywizjon
 
Razem
1
   

Grzegorz Zaleski, Wojciech Zmyślony

Alejka prowadząca od cmentarza komunalnego ku Brytyjskiemu Cmentarzowi Wojennemu w Pihen-les-Guînes. Z lewej strony widoczne jest oddzielające obie nekropolie boisko, a w tle - białe nagrobki.
Widok ogólny na Brytyjski Cmentarz Wojenny.
Grób sierż. pchor. pil. Jana Rogowskiego.