Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Northwood Cemetery w Northwood hr. Greater London (Anglia)

Northwood Cemetery jest jedną z dwóch najsłynniejszych nekropolii Polskich Sił Powietrznych. Podczas gdy na cmentarzu w Newark-on-Trent w pobliżu Nottingham leżą głównie lotnicy jednostek bombowych, Northwood pod Londynem stało się panteonem myśliwców. Co ciekawe, pod względem ilości pochówków, zajmuje dopiero trzecie miejsce (po Newark-on-Trent i Reichswald Forest w niemieckim Kleve) wśród cmentarzy, na których spoczywają żołnierze polskiego lotnictwa na Zachodzie. Nie jest też pierwszym chronologicznie cmentarzem, na którym chowano polskich lotników na Wyspach Brytyjskich.

Swój szczególny status zawdzięcza faktowi, że leży tam szereg weteranów bitwy o Anglię (dokładnie 18) oraz takie słynne asy, jak: por. Mieczysław Adamek, ppor. Marian Bełc, por. Mirosław Ferić, ppor. Josef František i kpt. Ludwik Paszkiewicz. Większość z nich zginęła służąc w składzie polskich dywizjonów stacjonujących w bazie RAF Northolt - innym, ważnym dla Polaków symbolu bitwy o Anglię. Obok 54 lotników polskich w Northwood pochowano jeszcze dziewięciu innych żołnierzy, w tym pięciu poległych w czasie I wojny światowej. W części cywilnej cmentarza spoczywają także zmarli po wojnie weterani Polskich Sił Powietrznych, w tym m.in. sławny płk dypl. pil. Jerzy Bajan.

Chronologicznie pierwszym poległym (ale paradoksalnie ostatnim pochowanym w Northwood) Polakiem jest por. Gruszka, przydzielony w okresie bitwy o Anglię do 65 Dywizjonu Myśliwskiego RAF (65 Squadron). Podczas wykonywania patrolu w rejonie Canterbury-Manston 18 sierpnia 1940 r. zaginął - nie powrócił do bazy i nikt nie był w stanie wyjaśnić jego losu. Dopiero wiele lat później grupa brytyjskich entuzjastów historii lotnictwa dowiedziała się od miejscowej ludności, że w torfowisku pomiędzy miejscowościami Preston a Stodmarsh koło Canterbury w hrabstwie Kent znajduje się wrak samolotu, który w sierpniu 1940 r. spadł tam ciągnąc za sobą czarny dym i zapadł się w miękką ziemię. 28 marca 1971 r. wydobyto silnik samolotu, fragment spadochronu i ludzki ząb. Wobec podejrzenia, że w ziemi znajdują się zwłoki pilota, zaprzestano poszukiwań. Ustalono, że silnik należał do Spitfire'a I (R6713), za sterami którego zaginął por. Gruszka. Dalsze starania doprowadziły do ekshumacji i uroczystego pochówku, który odbył się 17 lipca 1975 r.

11 sierpnia 1940 r. polegli piloci 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. Por. Cebrzyński, za sterami Hurricane'a I RF-K (V6667) i sierż. Wójtowicz, pilotujący Hurricane'a I RF-B (V7242), brali udział w walce z niemiecką wyprawą złożoną z Heinkli 111 w eskorcie Messerschmittów 109 i 110. Obaj zostali zestrzeleni. Cebrzyński wypadł lub wyskoczył z samolotu i spadł na ziemię bez rozwiniętego spadochronu w rejonie Pembury w hrabstwie Kent, a Wójtowicz rozbił się swoim samolotem koło Westerham w tym samym hrabstwie.

27 września 1940 r. śmierć dosięgła dwóch kolejnych „Kościuszkowców”: sierż. Andruszkówa i kpt. Paszkiewicza. Obaj w czasie walki z niemiecką wyprawą zostali zestrzeleni. Pilotujący Hurricane'a I RF-J (V6665) Andruszków rozbił się w rejonie Horsham w hrabstwie West Sussex, a Paszkiewicz w swoim Hurricanie I RF-T (L1696) rozbił się przy szosie Borough Green Road w Wrotham w hrabstwie Kent.

Kolejnych trzech pilotów również służyło w 303 Dywizjonie. 5 października 1940 r. poległ kpt. Januszewicz, który podczas patrolu został zestrzelony nad wybrzeżem kanału La Manche. Jego dymiący Hurricane I RF-T (P3892) płasko przyziemił na polu koło Stowting w hrabstwie Kent, nie rozbijając się. Pilot zmarł z ran lub na skutek poparzeń. 6 października 1940 r. podczas nalotu na bazę RAF Northolt życie stracił sierż. Siudak. Hurricane I RF-A (P3120), którym kołował na start, został doszczętnie zniszczony od wybuchu bomby, która spadła w pobliżu. 8 października 1940 r. w wypadku lotniczym zginął sierż. František (promowany pośmiertnie na podporucznika). Powracając do bazy z lotu bojowego, ok. godz. 9:00 z nieznanych przyczyn rozbił się przy ulicy Cuddington Way w Ewell w hrabstwie Surrey.

17 października 1940 r. na lot bojowy za sterami Hurricane'a I WX-T (V7417) poleciał kpr. Załuski z 302 Dywizjonu Myśliwskiego „Poznańskiego”. Powracając do bazy po bezowocnym poszukiwaniu nieprzyjaciela, stracił orientację i próbował wylądować przymusowo w Colliers End w hrabstwie Hertfordshire. Jego samolot skapotował, a we wraku wywróconego samolotu zginął pilot.

Dwa dni później w szeregach 302 Dywizjonu wydarzyła się kolejna tragedia. 18 października 1940 r. podczas powrotu ze startu alarmowego spośród 12 samolotów jednostki, na własnym lotnisku w Northolt wylądowało zaledwie pięć. Z powodu kończącego się paliwa i złej widoczności trzech pilotów wylądowało przymusowo w przygodnym terenie i na innych lotniskach, a czterech zginęło. Por. Żukowski na Hurricanie I WX-Q (V6571) rozbił się przy Harp Farm koło Detling w hrabstwie Kent. Por. Wapniarek na Hurricanie I WX-R (P3872) skraksował przy gospodarstwie Nutwood Farm w Thames Ditton w hrabstwie Surrey. Hurricane I WX-X (P3930) por. Borowskiego spadł na tor wyścigów konnych Kempton Park w Sunbury-on-Thames w hrabstwie Middlesex, być może po kolizji z linkami balonów zaporowych lub Hurricanem I WX-V (P3931) F/O Petera E. G. Cartera, który był czwartym zabitym pilotem "Poznaniaków" tego dnia.

8 listopada 1940 r. śmierć w locie bojowym poniósł plut. Kosarz z 302 Dywizjonu. Podczas patrolu wykonywanego w rejonie Croydon leciał z tyłu formacji i ubezpieczał kolegów jako tzw. weaver. Został z zaskoczenia zestrzelony przez Messerschmitta 109 i rozbił się za sterami Hurricane'a I WX-J (P3538) koło Mayfield w hrabstwie East Sussex.

16 kwietnia 1941 r. w walce powietrznej życie stracił kolejny pilot 303 Dywizjonu, por. Mierzwa. W czasie "Circusa 9", w locie powrotnym, „Kościuszkowcy” zostali zaatakowani z zaskoczenia przez niemieckie myśliwce. Mierzwa rozbił się u wybrzeża angielskiego, koło latarni morskiej w Dungeness w hrabstwie Kent. Pilotował Spitfire'a IIA RF-S (P7819).

8 maja 1941 r. w czasie patrolu w rejonie przylądka Dungeness w walce z czterema Messerschmittami 109 z jednostki I./JG 51 został zestrzelony por. Kinel z 302 Dywizjonu. W czasie feralnego lotu leciał na Hurricanie IIB WX-N (Z3095) i za jego sterami rozbił się w Goudhurst koło Cranbrook w hrabstwie Kent. Trzy dni później piloci Dywizjonu „Poznańskiego” pożegnali kolejnego ze swoich - por. Naruckiego. Wracając z patrolu bojowego i lądując po zmroku w bazie RAF Kenley zatrzymał się z powodu usterki na pasie startowym. Tam uderzył w niego lądujący Hurricane IIB (Z3433) ppor. Zbigniewa Wróblewskiego. Narucki zginął na miejscu, Wróblewski przeżył.

12 lipca 1941 r. zestrzelony do kanału La Manche został por. Wielgus z 308 Dywizjonu Myśliwskiego „Krakowskiego”. W czasie zadania "Circus 42", w locie powrotnym do bazy, padł ofiarą Messerschmittów 109. Pilotował Spitfire'a IIA ZF-B (P7888). Morze oddało jego ciało na brytyjski brzeg.

Niedługo potem w Northwood miał miejsce pogrzeb pierwszego myśliwca, który zginął jeszcze przed przydziałem do jednostki bojowej. 21 sierpnia 1941 r. zginął plut. pchor. Śledziński z jednostki wyszkolenia bojowego 61 Operational Training Unit (61 OTU) w Heston, który w czasie lotu na treningowe strzelanie zderzył się w powietrzu ze Spitfirem I (R7129) pilotowanym przez kolegę z jednostki, plut. pchor. Aleksandra Wlazło. Spitfire I (R7150) Śledzińskiego rozbił się koło Woking w hrabstwie Surrey. Wlazło szczęśliwie przeżył groźną kolizję.

Równo tydzień później życie stracił kpt. Grzeszczak, zasłużony weteran bitwy o Anglię. W ramach odpoczynku skierowano go do jednostki wyszkolenia bojowego 58 Operational Training Unit (58 OTU) w Grangemouth w charakterze instruktora dla pilotów myśliwskich. 28 sierpnia 1941 r. w czasie treningowej walki powietrznej Grzeszczak, lecący z brytyjskim uczniem P/O Williamem M. MacDonaldem, rozbił się o ziemię ok. 1,5 km na południe od Maddiston w hrabstwie Stirling and Falkirk w Szkocji. Przyczyną tego było wpadnięcie w korkociąg na wysokości ok. 600 metrów tuż po wykonaniu gwałtownego uniku. Obaj lotnicy zginęli we wraku samolotu Master I (T8581).

11 września 1941 r. kpr. Zawistowski z 306 Dywizjonu Myśliwskiego „Toruńskiego” wystartował w składzie swojej jednostki na lot treningowy z zadaniem przechwytywania samolotów i lotów w formacji. W czasie zadania doszło do zderzenia w powietrzu jego maszyny z samolotem pilotowanym przez plut. Stanisława Słowikowskiego, Spitfire'em VB UZ-O (W3764). Maszyna Zawistowskiego rozbiła się w rejonie zbiornika wodnego Ruislip Lido w Londynie. Słowikowski w wypadku nie ucierpiał i zdołał wylądować.

13 lutego 1942 r. poległ sierż. Musiał z 316 Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego”. Tego dnia za sterami Spitfire'a VB SZ-P (W3513) poleciał na rozpoznanie żeglugi. W trakcie lotu zderzył się ze Spitfirem VB SZ-T (AB825) por. Gustawa Radwańskiego. Zginął w powietrzu, a jego samolot spadł i rozbił się w gospodarstwie White Farm koło Maidstone w hrabstwie Kent.

14 lutego 1942 r. zapisał się jako dzień śmierci słynnego asa 303 Dywizjonu z bitwy o Anglię, por. Fericia. Po dłuższej przerwie w lataniu, spowodowanej złym stanem zdrowia i hospitalizacją, Ferić wystartował na lot treningowy. Z nieznanych przyczyn, prawdopodobnie na skutek nadmiernej prędkości, w locie na wysokości ok. 1500 metrów z jego Spitfire'a VB RF-K (BL432) oderwała się końcówka skrzydła i samolot runął na pas startowy bazy RAF Northolt, wbijając się na głębokość prawie dwóch metrów.

Sierż. Krieger z 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego” 17 marca 1942 r. o godz. 10:10 wystartował na lot treningowy za sterami Spitfire'a VB PK-H (BM140). Chwilę po nagłym wyjściu z chmur formacji trzech maszyn z 61 OTU, zderzył się w powietrzu ze Spitfirem IIA (P7307). Obie maszyny spadły w dzielnicy Hayes w Londynie, na południowy zachód od bazy RAF Northolt. Zginęli obaj piloci: Krieger i Brytyjczyk P/O David E. Lloyd.

16 kwietnia 1942 r. na terenie zbrojowni w bazie RAF Northolt znaleziono o godz. 12:20 ciało martwego st. szer. Wojdy z personelu naziemnego 317 Dywizjonu Myśliwskiego „Wileńskiego”. Pierwsze ustalenia wskazywały na to, że lotnik popełnił samobójstwo, strzelając z służbowego karabinu, jednak sprawę przekazano do zbadania koronerowi (jego ustalenia nie są znane).

W maju 1942 r. w dwóch tragicznych wypadkach zginęło trzech lotników 302 Dywizjonu. 6 maja do lotu komunikacyjnego wystartowali kpr. Wyszkowski z sierż. Radkowskim z personelu naziemnego. Lecieli Magistrem I (N3980). Na bardzo małej wysokości samolot zahaczył o przeszkodę i rozbił się w Holton Heath w hrabstwie Dorset. 29 maja świat żywych opuścił por. Godlewski z 302 Dywizjonu, uczestniczący w locie treningowym, w którym miał wzbić się na dużą wysokość. Z nieustalonych powodów samolot rozbił się na terenie osiedla Fairmile w mieście Henley-on-Thames w hrabstwie Oxfordshire. Pilotował Spitfire'a VB (P8725).

Zderzenie powietrzne było przyczyną śmierci ppor. Kawczyńskiego z 308 Dywizjonu. 6 lipca 1942 r. w locie treningowym w formacji zderzył się ze Spitfirem VB (BL842) plut. Witolda Herbsta. Spitfire VB ZF-X (BL624) Kawczyńskiego rozbił się koło Godstone w hrabstwie Surrey. Herbst uratował się, odnosząc ciężkie rany.

27 sierpnia 1942 r. zginął ppor. Bełc. Przydzielony był w charakterze ucznia do szkoły instruktorów pilotażu 3 Flying Instructors School. 27 sierpnia 1942 r. wystartował z bazy RAF Babtown Farm na lot treningowy jako pasażer Mastera III (W8664) z brytyjskim instruktorem F/Lt Mauricem H. Holderem. Wracając z zadania lotnicy wykonali podejście do lądowania w poprzek pasa startowego, które zakończyli ostrym skrętem. Samolot przepadł, wszedł w nurkowanie i rozbił się o ziemię. Obaj zginęli na miejscu.

9 października 1942 r. poległ kpr. Kordasiewicz z 306 Dywizjonu. Jego Spitfire F.IX UZ-O (BS443) został uszkodzony w walce z Focke-Wulfami 190 nad Francją, podczas lotu "Circus 224". Lotnik zdołał powrócić za kanał La Manche, jednak próba przymusowego lądowania we wsi Sholden koło Deal w hrabstwie Kent zakończyła się katastrofą.

18 listopada 1942 r. zginął ppor. Benoit z 306 Dywizjonu. Wracając z zadania typu "Rhubarb", ok. godz. 16:30 w warunkach złej widoczności wpadł między balony zaporowe i uderzywszy w linkę jednego z nich, zwalił się ze swoim Spitfirem F.IX UZ-N (BS438) na ziemię w Woolwich, dzielnicy Londynu.

26 listopada 1942 r. zginął instruktor w 58 OTU w Grangemouth, służący wcześniej m.in. w 316 Dywizjonie - ppor. Samofał. W czasie lotu treningowego w jego Spitfirze I (X4936) doszło do dużego wycieku glikolu z instalacji chłodzenia. Podczas lądowania przymusowego zderzył się z zaparkowanym na lotnisku Spitfirem I (P9367).

Kolejny wypadek śmiertelny, smutną ironią losu, wydarzył się w samym Northwood. 5 grudnia 1942 r. por. Rytka z 302 Dywizjonu dokonywał oblotu Spitfire'a VB (BL403). Z powodu awarii silnika rozbił się niedaleko od cmentarza. Ciężko ranny trafił do szpitala, gdzie zmarł tego samego dnia.

2 lutego 1943 r. na zadanie treningowe wystartował ppor. Weyers z 306 Dywizjonu, pilotując Spitfire'a F.IX UZ-A (BS404). Z nieznanych przyczyn jego samolot odłączył się od formacji i wkrótce potem rozpadł w powietrzu, by w ostrym nurkowaniu rozbić się o ziemię w rejonie wsi Elstree w hrabstwie Hertfordshire w Anglii.

31 marca 1943 r. w kolejnym tragicznym wypadku zginął ppor. Kierski z 317 Dywizjonu. W czasie treningowego lotu koszącego przy wykonywaniu skrętu zawadził skrzydłem o ziemię i rozbił się koło Finningley w hrabstwie South Yorkshire. Leciał za sterami Spitfire'a VB JH-Y (AR431).

19 kwietnia 1943 r. w katastrofie samolotu Sea Hurricane IA (V6544) zginął por. Jakubowski z 318 Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego „Gdańskiego”. Przy nieudanym podejściu do lądowania, przy próbie dodania gazu, gdy maszyna znajdowała się w nieco zbyt głębokim wirażu i miała wypuszczone klapy i podwozie, spadła na skraj własnego lotniska. Jakubowski wracając nie przełączył silnika na zasilanie paliwem ze zbiornika opadowego, a w głównych zbiornikach miał mało benzyny. Spadający samolot zabił jadących na rowerze dwóch żołnierzy RAF z jednostki wartowniczej bazy RAF Detling, 2768 Squadron RAF Regiment. Zginęli LAC Robert Hogarth oraz LAC Jefferey W. Janes.

24 kwietnia 1943 r. zginął por. Dec z 302 Dywizjonu. W czasie lotu treningowego w formacji znurkował i został uderzony przez śmigło samolotu ppor. Czesława Nowaka, lecącego na Spitfirze VB WX-E (EN828). Maszyna Deca, Spitfire VB WX-J (AR385), rozbiła się koło North Coates w hrabstwie Lincolnshire.

27 kwietnia 1943 r. śmierć zabrała dwóch myśliwców 316 Dywizjonu. Podczas lotu treningowego w powietrzu zderzyły się dwa samoloty: Spitfire VB SZ-W (AR382) kpr. Gierczyckiego i Spitfire VB SZ-B (EP108) kpr. Antoniego Plenkiewicza. Maszyny spadły koło gospodarstwa Manor Farm koło Shepperton w hrabstwie Surrey.

Powietrzna kolizja z 14 maja 1943 r. spowodowało także śmierć dwóch innych pilotów, tym razem z 308 Dywizjonu. W czasie lotu treningowego podczas zmiany szyku zderzyły się Spitfire VB ZF-X (W3774) ppor. Habeli i Spitfire VB ZF-N (P8746) kpr. Jana Osoby. Maszyny spadły koło Tadcaster w hrabstwie North Yorkshire. Pilotów pochowano w różnych miejscach: Habelę w Northwood, a Osobę w Blackpool.

Warunki pogodowe spowodowały katastrofę Spitfire'a VB RF-S (BL290) kpr. Dąbrowskiego z 303 Dywizjonu. 14 czerwca 1943 r. podczas lotu treningowego wleciał w chmurę burzową, gdzie od samolotu oderwało się lewe skrzydło. Pilot zginął we wraku maszyny, która spadła na terenie cmentarza Islington w Londynie.

7 lipca 1943 r. zginął por. Gottowt, przydzielony do 183 Dywizjonu Myśliwskiego RAF (183 Squadron). Wieczorem wystartował za sterami Typhoona IB (JP404) z zadaniem przeprowadzenia treningowej walki powietrznej w rejonie bazy RAF Harrowbeer, gdzie stacjonował jego dywizjon. Podczas wykonywania ataku na wysokości ok. 1000 metrów wpadł w korkociąg i nie wyprowadziwszy samolotu do lotu poziomego, rozbił się na skraju lotniska.

Straszliwa śmierć przerwała życie por. Szajdy z 306 Dywizjonu. 4 kwietnia 1944 r. uczestniczył w dostawie samolotu Mustang III (FX881) z bazy RAF Aston Down. Miał go przetransportować lotem na polowe lotnisko Coolham, gdzie stacjonowała jego jednostka. Bezpośrednio po starcie, ok. godz. 14:50, Szajda podjął próbę lądowania przymusowego. Po przyziemieniu uderzył w mur. Ponieważ nie odrzucił wcześniej zewnętrznych zbiorników paliwa i samolot stanął w ogniu. Zakleszczony pilot nie mógł wydostać się z kabiny i spalił się żywcem. Dzielne próby niesienia mu pomocy podjął lekarz bazy RAF Aston Down F/Lt Carrie, jednak nie zdołały ocalić one życia polskiemu oficerowi.

Kolejny pogrzeb w Northwood był związany z wypadkiem, do jakiego doszło w jednostce wyszkolenia bojowego 13 Operational Training Unit w Bicester, jednostce szkolącej załogi bombowe na potrzeby 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej”. 14 kwietnia 1944 r. na lot treningowy na atakowanie celów naziemnych wystartował plut. Towstiejko. Na skutek za niskiego wykonania nalotu, jego samolot, Mosquito II (DD786), zderzył się z ziemią na terenie gospodarstwa Hyde Lane Farm koło Foscott w hrabstwie Buckinghamshire. Pilot zmarł od obrażeń.

Rozpadnięcie się w powietrzu samolotu podczas lotu treningowego było przyczyną zgonu ppor. Brygidera z 315 Dywizjonu. 19 kwietnia 1944 r. wystartował on z Coolham. Z powodu oderwania się od płatowca ogona w czasie nurkowania, Mustang III PK-Y (FX895) rozbił się w rejonie lotniska, grzebiąc we wraku pilota.

Dwa dni później Coolham było świadkiem kolejnego wypadku pilota 306 Dywizjonu. Plut. Osieleniec, powracając z lotu treningowego na Mustangu III UZ-P (FB100), na podejściu do lądowania uderzył prawą golenią podwozia o przeszkodę przed początkiem pasa startowego. Wstrząs spowodował zamknięcie klapy prawego skrzydła. Pilot próbował odejść na drugi krąg, jednak zwiększenie obrotów silnika z niesymetrycznie wypuszczonymi klapami doprowadziło do tego, że maszyna wykonała półbeczkę i uderzyła o ziemię. Lotnik zginął w kabinie roztrzaskanego samolotu.

25 kwietnia 1944 r. zginęła kolejna polska załoga przydzielona do 13 OTU. W czasie lotu szkolnego na Mosquito II (HJ942) z powodu awarii jednego z silników pilot zmuszony był do lądowania w bazie RAF Finmere. Po przyziemieniu samolot skapotował, a obaj lotnicy zginęli w zmiażdżonej kabinie.

18 maja 1944 r. zginął kolejny as myśliwski, por. Adamek z 317 Dywizjonu. Uczestniczył w locie typu „Ranger” i w drodze powrotnej do Anglii został trafiony przez niemiecką obronę przeciwlotniczą w rejonie Fécamp na francuskim brzegu. Osłaniany przez trzech swoich pilotów zawrócił do Anglii. Nad kanałem La Manche wyskoczył na spadochronie. Został wyłowiony z morza martwy przez brytyjski konwój. Wedle innej, niepotwierdzonej wersji, Adamek miał zostać zestrzelony przez brytyjską obronę przeciwlotniczą i wodować. Pilotował Spitfire'a LF.IX JH-B (ML275).

16 maja 1944 r. na lot treningowy wystartował por. Marszałek z 303 Dywizjonu. Z powodu awarii instalacji chłodzenia w powietrzu zapalił się silnik jego samolotu. Lotnik usiłował wylądować przymusowo koło Nutley w hrabstwie East Sussex, jednak prawym skrzydłem uderzył w drzewo. W wyniku uderzenia z samolotu oderwał się i eksplodował dodatkowy zbiornik paliwa, którego Marszałek nie odrzucił przed lądowaniem. Wrak Spitfire'a VB RF-S (EE625) doszczętnie spłonął z pilotem w kabinie.

19 czerwca 1944 r. zginął plut. Hryniewicz, przydzielony do 84 Group Support Unit w Aston Down (jednostki pomocniczej 84 Grupy Myśliwskiej RAF) na doszkolenie przed planowanym przydziałem do dywizjonu myśliwskiego. Odbywając lot treningowy na Mustangu III (FX981) zbyt gwałtownie usiłował wyprowadzić samolot z nurkowania. Zbyt duże obciążenie sprawiło, że w locie, na wysokości ok. 60 metrów, w samolocie złamało się prawe skrzydło. Samolot rozbił się koło Stroud w hrabstwie Gloucestershire.

22 lipca 1944 r. w wypadku lotniczym zginął st. sierż. Machowiak, także przydzielony do 84 Group Support Unit (przeniesionego tymczasem na lotnisko Thruxton). Z nieznanych przyczyn ten doświadczony lotnik w czasie lotu nieoperacyjnego zderzył się z drzewami koło Aldsworth w hrabstwie Gloucestershire w Anglii. Pilotował samolot Auster III (MZ254).

20 lutego 1945 r. podczas wykonywania lotu treningowego zginął pilot 316 Dywizjonu, ppor. Mielnicki. Na skutek błędu w pilotażu rozbił się Mustangiem III SZ-L (FZ145) w Tillingham w hrabstwie Essex.

Ostatnim lotnikiem pochowanym w Northwood był chor. Zych, podoficer personelu naziemnego, służący w Dowództwie Sił Powietrznych. Zmarł 26 października 1946 r. w szpitalu RAF (Royal Air Force Hospital) mieszczącym się przy Lynn Road w Ely.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (F/Lt)P-2095Adamek Mieczysław18.05.1944317 Dywizjon
sierż. pil. (Sgt) Andruszków Tadeusz27.09.1940303 Dywizjon
ppor. pil. (P/O)P-1901Bełc Marian 27.08.19423 Flying Instructors School
ppor. pil. (F/O)P-1710Benoit Wiesław 18.11.1942306 Dywizjon
por. pil. (F/O)P-0250Borowski Jan 18.10.1940302 Dywizjon
ppor. pil. (F/O)P-2304Brygider Roman19.04.1944315 Dywizjon
kpr. obs. (Sgt)703152Brzostowski Marian25.04.194413 Operational Training Unit
por. pil. (F/O)P-1416Cebrzynski Arsen11.09.1940303 Dywizjon
kpr. pil. (F/Sgt)784758Dąbrowski Józef14.06.1943303 Dywizjon
por. pil. (F/Lt)P-0808Dec Józef24.04.1943302 Dywizjon
por. pil. (F/O)P-1387Ferić Mirosław 14.02.1942303 Dywizjon
ppor. pil. (Sgt)793451František Josef08.10.1940303 Dywizjon
kpr. pil. (Sgt)782951Gierczycki Jerzy27.04.1943316 Dywizjon
por. pil. (F/O)76749Godlewski Sylwester29.05.1942302 Dywizjon
por. pil. (F/O)P-1598Gottowt Eugeniusz 07.07.1943183 Dywizjon RAF
por. pil. (F/O)76785Gruszka Franciszek 18.08.194065 Dywizjon RAF
kpt. pil. (F/O)P-1391Grzeszczak Bohdan 28.08.194158 Operational Training Unit
ppor. pil. (F/O)P-1642Habela Adam14.05.1943308 Dywizjon
plut. pil. (Sgt)794432Hryniewicz Lucjan 19.06.194484 Group Support Unit
por. pil. (F/Lt)P-0498Jakubowski Jan 19.04.1943318 Dywizjon
kpt. pil. (F/O)P-1385Januszewicz Wojciech 05.10.1940303 Dywizjon
ppor. pil. (P/O)P-1670Kawczyński Julian 06.07.1942308 Dywizjon
ppor. pil. (F/O)P-1951Kierski Kazimierz31.03.1943317 Dywizjon
por. pil. (F/O)P-0172Kinel Zygmunt08.05.1941302 Dywizjon
kpr. pil. (Sgt)780687Kordasiewicz Marian 09.10.1942306 Dywizjon
plut. pil. (Sgt)780828Kosarz Wilhelm 08.11.1940302 Dywizjon
kpr. pil. (F/Sgt)780878Kotarba Henryk 25.04.194413 Operational Training Unit
sierż. pil. (F/Sgt)783252Krieger Tadeusz17.03.1942315 Dywizjon
st. sierż. pil. (W/O)782453Machowiak Marcin 22.07.194484 Group Support Unit
por. pil. (F/Lt)P-2069Marszałek Zbigniew16.05.1944303 Dywizjon
ppor. pil. (P/O)P-2913Mielnicki Jerzy20.02.1945316 Dywizjon
por. pil. (P/O)P-1389Mierzwa Bogusław 16.04.1941303 Dywizjon
sierż. pil. (Sgt)782995Musiał Jan13.02.1942316 Dywizjon
por. pil. (F/O)P-0146Narucki Aleksander11.05.1941302 Dywizjon
plut. pil. (F/Sgt)780907Osieleniec Kazimierz 21.04.1944306 Dywizjon
kpt. pil. (F/O)P-1295Paszkiewicz Ludwik27.09.1940303 Dywizjon
kpr. pil. (Sgt)784769Plenkiewicz Antoni27.04.1943316 Dywizjon
sierż. (Sgt)793647Radkowski Tadeusz06.05.1942302 Dywizjon
por. pil. (F/O)P-1574Rytka Marian05.12.1942302 Dywizjon
ppor. pil. (F/O)P-1619Samofał Kazimierz26.11.194258 Operational Training Unit
sierż. pil. (Sgt) Siudak Antoni06.10.1940303 Dywizjon
por. pil. (F/Lt)P-1740Szajda Władysław04.04.1944306 Dywizjon
plut. pchor. pil. (Sgt)783653Śledziński Bronisław21.08.194161 Operational Training Unit
plut. pil. (F/Sgt)792415Towstiejko Zdzisław14.04.194413 Operational Training Unit
por. pil. (P/O)P-1291Wapniarek Stefan18.10.1940302 Dywizjon
ppor. pil. (P/O)P-2079Weyers Wojciech02.02.1943306 Dywizjon
por. pil. (F/O)P-0244Wielgus Stanisław12.07.1941308 Dywizjon
st. szer. (AC1)784588Wojda Stefan16.04.1942317 Dywizjon
sierż. pil. (Sgt) Wójtowicz Stefan11.09.1940303 Dywizjon
kpr. pil. (Sgt)780978Wyszkowski Stanisław06.05.1942302 Dywizjon
kpr. pil. (Sgt)781415Załuski Jerzy17.10.1940302 Dywizjon
kpr. pil. (Sgt)780255Zawistowski Tadeusz11.09.1941306 Dywizjon
chor. (W/O)783613Zych Jan26.10.1946Dowództwo Sił Powietrznych
por. pil. (P/O)P-1292Żukowski Aleksy18.10.1940302 Dywizjon
 
Razem
54
   

Wojciech Zmyślony

Widok ogólny działki wojskowej na Northwood Cemetery.
Rzędy z grobami polskich lotników na Northwood Cemetery.
Grób por. pil. Mieczysława Adamka.
Grób sierż. pil. Tadeusza Andruszkówa.
Grób ppor. pil. Mariana Bełca.
Grób ppor. pil. Wiesława Benoit.
Grób por. pil. Jana Borowskiego.
Grób ppor. pil. Romana Brygidera.
Grób kpr. obs. Mariana Brzostowskiego.
Grób por. pil. Arsena Cebrzyńskiego.
Grób kpr. pil. Józefa Dąbrowskiego.
Grób por. pil. Józefa Deca.
Grób por. pil. Mirosława Fericia.
Grób ppor. pil. Josefa Františka.
Grób kpr. pil. Jerzego Gierczyckiego.
Grób por. pil. Sylwestra Godlewskiego.
Grób por. pil. Eugeniusza Gottowta.
Grób por. pil. Franciszka Gruszki.
Grób kpt. pil. Bohdana Grzeszczaka.
Grób ppor. pil. Adama Habeli.
Grób plut. pil. Lucjana Hryniewicza.
Grób por. pil. Jana Jakubowskiego.
Grób kpt. pil. Wojciecha Januszewicza.
Grób ppor. pil. Kazimierza Kierskiego.
Grób por. pil. Zygmunta Kinela.
Grób kpr. pil. Mariana Kordasiewicza.
Grób plut. pil. Wilhelma Kosarza.
Grób kpr. pil. Henryka Kotarby.
Grób sierż. pil. Tadeusza Kriegera.
Grób st. sierż. pil. Marcina Machowiaka.
Grób por. pil. Zbigniewa Marszałka.
Grób ppor. pil. Jerzego Mielnickiego.
Grób por. pil. Bogusława Mierzwy.
Grób sierż. pil. Jana Musiała.
Grób por. Aleksandra Naruckiego.
Grób plut. pil. Kazimierza Osieleńca.
Grób kpt. pil. Ludwika Paszkiewicza.
Grób kpr. pil. Antoniego Plenkiewicza.
Grób sierż. Tadeusza Radkowskiego.
Grób por. pil. Mariana Rytki.
Grób ppor. pil. Kazimierza Samofała.
Grób sierż. pil. Antoniego Siudaka.
Grób por. pil. Władysława Szajdy.
Grób plut. pchor. pil. Bronisława Śledzińskiego.
Grób plut. pil. Zdzisława Towstiejko.
Grób por. pil. Stefana Wapniarka.
Grób ppor. pil. Wojciecha Weyersa.
Grób por. pil. Stanisława Wielgusa.
Grób st. szer. Stefana Wojdy.
Grób sierż. pil. Stefana Wójtowicza.
Grób kpr. pil. Stanisława Wyszkowskiego.
Grób kpr. pil. Jerzego Załuskiego.
Grób kpr. pil. Tadeusza Zawistowskiego.
Grób chor. Jana Zycha.
Grób por. pil. Aleksego Żukowskiego.
Kondukt pogrzebowy por. pil. Mirosława Fericia 19 lutego 1942 r.
Trumna z ciałem por. pil. Mirosława Fericia.
Złożenie trumny por. pil. Mirosława Fericia do grobu na cmentarzu w Northwood. 19 lutego 1942 r.
Widok ogólny na cmentarz w Northwood w latach 40. XX wieku.
Grób por. pil. Stanisława Wielgusa w latach 40. XX wieku.
Grób ppor. pil. Mariana Bełca w 1942 r.
Grób ppor. pil. Mariana Bełca w okresie powojennym.
Grób por. pil. Mirosława Fericia w latach 90. XX wieku.