Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz komunalny w Noordwijk (Holandia)

Na cmentarzu komunalnym w Noordwijk znajduje się średniej wielkości działka grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej. Spoczywają w niej zarówno żołnierze polegli w czasie I, jak i II wojny światowej: łącznie 139 osób, w tym aż 77 niezidentyfikowanych.

Dwaj pochowani tam polscy lotnicy zginęli w Morzu Północnym, a ich ciała zostały wyrzucone na piaszczyste wybrzeże w rejonie Noordwijk. Pierwszym z nich był niezidentyfikowany pilot, poległy przed 19 września 1940 r. Choć nie są znane żadne dodatkowe informacje (jak choćby stopień), bardzo wczesna data śmierci pozwala na powiązanie tego pochówku ze względnie wąskim gronem nazwisk. Do owego momentu w morzu zaginęło jedynie dziewięciu polskich lotników. Wszyscy byli myśliwcami bitwy o Anglię:

W nocy z 6 na 7 maja 1941 r. poległ por. Sobieralski z 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej". Podczas nalotu na Hawr Wellington IC (R1443), którym leciał, został zestrzelony do morza przez niemieckiego nocnego myśliwca. Śmierć poniosła także reszta załogi bombowca: por. pil. Antoni Sym, st. sierż. pil. Władysław Żołnowski, plut. rtg. Leon Hampel, kpr. strz. Stanisław Białek oraz por. strz. Stanisław Duchnicki. Ciała dwóch z nich morze oddało na brzeg brytyjski, a pozostali zaginęli w morzu.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. obs. (F/O)P-0029Sobieralski Feliks06/07.05.1941304 Dywizjon
  NNdo 19.09.1940 
 
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na cmentarz komunalny w Noordwijk.
Wisząca na bramie cmentarza tabliczka informująca o obecności grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej.
Kwatera grobów wojennych na cmentarzu w Noordwijk.
Pomnik w formie krzyża-miecza, tzw. Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia), obecny na każdym cmentarzu brytyjskim, na którym spoczywa ponad 40 pochowanych.
Grób polskich lotników, położony na skarpie, nieco odsunięty od pozostałych grobów alianckich z II wojny światowej (widocznych po lewej stronie, w tle).
Grób por. obs. Feliksa Sobieralskiego i nieznanego polskiego lotnika.