Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Brytyjski Cmentarz Wojenny w Medjez el-Bab (Tunezja)

Cmentarz w Medjez el-Bab znajduje się ok. 60 km na zachód od stolicy Tunezji, Tunisu. W okresie od grudnia 1942 r. do kwietnia 1943 r. rejon ten znajdował się na pierwszej linii frontu rozdzielającego wojska alianckie i siły włosko-niemieckie. Podczas wielomiesięcznych starć życie straciły tysiące alianckich żołnierzy. Na terenie nekropolii spoczywa dziś ponad 2903 żołnierzy (z czego 385 niezidentyfikowanych), a na tablicach pamiątkowych pomnika wyryto nazwiska 1954 żołnierzy, których ciał nie udało się odnaleźć.

Wśród tej olbrzymiej ilości nagrobków tylko jeden ma wyryte godło Orła Białego. Wedle inskrypcji na nagrobku, spoczywa w nim st. szer. Pejsach Skidelski, zmarły bądź poległy w nieznanych okolicznościach 20 listopada 1943 r. podczas służby w 205 Grupie Bombowej RAF (205 Bomber Group). W połowie 1943 r., podczas operacji "Husky" (inwazja na Sycylię) grupa ta składała się z czterech skrzydeł, wyposażonych w dwusilnikowe Wellingtony oraz czterosilnikowe Halifaksy. Skidelski pochowany był początkowo na cmentarzu żydowskim Borgel w Tunisie, skąd 23 września 1944 r. ekshumowano go do Medjez el-Bab.

Skidelski był polskim Żydem. Urodził się w Brześciu nad Bugiem 13 października 1911 r. W 1939 r. wyjechał do Palestyny w celu uzyskania palestyńskiego obywatelstwa i tam zastała go wojna. Dzięki numerowi służbowemu wiemy, że nie był na ewidencji Polskich Sił Powietrznych, lecz Royal Air Force (a zatem nie nosił stopnia starszego szeregowca, lecz rangę Aircraftman 1). Jak trafił do Royal Air Force, czemu nie wstąpił do Polskich Sił Powietrznych - jak dotąd nie wiadomo.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
AC1 774970 Skidelski Pejsach * 22.11.1943 205 Grupa Bombowa RAF
 
Razem
[1]
   
* na ewidencji Royal Air Force

 

Grzegorz Zaleski, Wojciech Zmyślony

Widok ogólny cmentarza. Na pierwszym planie kamienny pomnik (tzw. Stone of Remembrance - Kamień Pamięci) z fragmentem wersetu z Księgi Mądrości Syracha (Syr. 44:14): "Their name liveth for evermore" (Biblia Króla Jakuba), czyli: "Imię ich żyje w pokoleniach" (Biblia Tysiąclecia).
Charakterystyczny element brytyjskich cmentarzy wojennych - tzw. Cross of Sacrifice, czyli Krzyż Poświęcenia.
Grób polskiego lotnika wśród sąsiednich mogił.
Grób AC1 Pejsacha Skidelskiego.