Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz protestancki w Makkum (Holandia)

Na cmentarzu otaczającym kościół protestancki w Makkum znajduje się niewielka działka grobów wojennych, w której spoczywa 35 żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

Jedynym Polakiem jest por. Kubica z 309 Dywizjonu Myśliwskiego "Ziemi Czerwieńskiej". 15 maja 1945 r. uczestniczył on w locie treningowym na przechwytywanie samolotów nad Morzem Północnym. Ok. 70 km na wschód od bazy RAF Bradwell Bay w powietrzu zderzyły się Mustang III WC-X (FB383) Kubicy oraz Mustang III WC-D (KH540) por. Mieczysława Befingera. Piloci wyskoczyli na spadochronach i zniknęli w chmurach. Mimo natychmiastowej akcji ratunkowej o godz. 14:20 odnaleziono i wyłowiono jedynie Befingera, który był już martwy. W czasie trwających całe popołudnie poszukiwań Kubicy nie odnaleziono. 5 lipca 1945 r. jego ciało zostało odnalezione przez holenderskiego rybaka w rejonie Breezanddijk (sztucznej wyspy stanowiącej część zapory Afsluitdijk, oddzielającej jezioro IJsselmeer od Morza Północnego).

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (F/Lt) P-2135 Kubica Franciszek 16.05.1945 309 Dywizjon
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Brama wejściowa cmentarza protestanckiego w Makkum.
Widok ogólny cmentarza w Makkum z zabytkowym kościołem.
Działka wojenna z mogiłami znajdującymi się pod opieką Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth War Graves Commission).
Grób por. pil. Franciszka Kubicy.