Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz katolicki St Mary w Londynie hr. Greater London (Anglia)

Na cmentarzu St Mary (św. Marii) w londyńskiej dzielnicy Kensal Green spoczywa blisko 400 żołnierzy służących w różnych rodzajach sił zbrojnych podczas obu wojen światowych. Główną kwaterę wojenną zajmują groby Brytyjczyków, Kanadyjczyków, Australijczyków oraz Belgów poległych podczas I wojny światowej. Mogiły tych, którzy oddali swoje życie w latach 1939-1945, są porozrzucane w różnych częściach tej nekropolii. Na cmentarzu spoczywa dziewięciu Polaków - w tym ośmiu żołnierzy armii oraz jeden lotnik. Miejsce swego ostatniego spoczynku znalazła tu również para wybitnych polskich agentów wywiadu: Krystyna Skarbek oraz Andrzej Kowerski.

Polski lotnik pochowany na tym cmentarzu to kpt. Strasburger, który służył jako radioobserwator w 23 Dywizjonie Myśliwskim Nocnym RAF (23 Squadron), operującym na samolotach Douglas Havoc. W jednostce służył od 17 maja 1941 r. do 29 lipca 1942 r., a następnie od 12 sierpnia 1942 r. Z jednostki odszedł na leczenie do szpitala oficerskiego RAF, mieszczącego się w budynku Palace Hotel w Torquay. 25 października 1942 r. szpital został zbombardowany przez maszyny Luftwaffe, które nadleciały znad morza, zrzuciły bomby na wschodnie skrzydło budynku i uciekły. Za nalot odpowiedzialne były cztery samoloty Focke-Wulf 190, należące najprawdopodobniej do jednej z dwóch jednostek myśliwsko-bombowych Luftwaffe: 10./JG 2 lub 10./JG 26.

W czasie nalotu w szpitalu przebywało 203 pacjentów. Zginęło 14 lotników (w tym trzech Polaków), pięciu członków personelu szpitala, a także dwóch żołnierzy Home Guard. Dalszych 30 lotników i 10 członków personelu medycznego odniosło rany. Jednym z poległych był właśnie kpt. Strasburger. Spoczął w katakumbach pod znajdującą się na cmentarzu kaplicą (Lower Catacomb) w grobie nr 25.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpt. robs. (F/O)P-0133Strasburger Andrzej25.10.194223 Dywizjon RAF
 
Razem
1
   

Andrzej Michalski

Tablicą z nazwą katolickiego cmentarza St Mary (św. Marii) na ogrodzeniu kompleksu nekropolii w dzielnicy Kensal Green.
Wewnętrzna brama cmentarza katolickiego St Mary (św. Marii).
Kaplica cmentarna, pod którą w krypcie spoczywa polski lotnik.
Grób kpt. robs. Andrzeja Strasburgera.