Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Zachodni w Le Mans (Francja)

Na cmentarzu w Le Mans pochowanych jest blisko 160 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej oraz jeden oficer Polskich Sił Powietrznych. Był nim kpt. Janicki, służący w jednostce amerykańskiej: 61 Dywizjonie Myśliwskim USAAF (61st Fighter Squadron). 13 czerwca 1944 r. Janicki odbywał lot bojowy w głąb Francji na atakowanie obiektów naziemnych. W rejonie celu miał kłopoty z odrzuceniem zewnętrznego, dodatkowego zbiornika paliwa, w związku z czym zawrócił w stronę Anglii. W drodze powrotnej o godz. 21:05 nadał przez radio informację, że silnik jego samolotu - myśliwca P-47D-16RE (42-76145) - pracuje nieprawidłowo. Wkrótce potem maszyna rozbiła się o ziemię w miejsowości Ruillé-en-Champagne, 20 kilometrów na zachód od Le Mans. Pilot zginął.

Na cmentarzu leżą także trzej Kanadyjczycy o polskich korzeniach. Dwóch z nich - pilot P/O Stephen Kuleski oraz strzelec P/O Michael Wiwsianski - należało do załogi Halifaksa III QO-X (MZ506) z 432 Dywizjonu Bombowego RCAF (432 Squadron), który nocą z 22 na 23 maja 1944 r. został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą w czasie nalotu na zabudowania kolejowe w Le Mans. Trzeci lotnik, nawigator F/O Edward F. Dynarski, był członkiem załogi 12 Dywizjonu Bombowego RAF (12 Squadron), która poległa nocą z 13 na 14 kwietnia 1943 r., gdy Lancaster III PH-K (ED714) rozbił się koło Le Mans w czasie nalotu na miasto La Spezia we Włoszech.

Grób kpt. Zbigniewa Janickiego otoczony jest opieką członków Stowarzyszenia "Polonia Sarthe". Przedstawicielka Stowarzyszenia i autorka fotografii, Pani Joanna Bigard, poszukuje osób, które mogłyby pomóc w kontakcie z rodziną poległego pilota.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpt. pil. (F/Lt) 76697 Janicki Zbigniew 13.06.1944 61 Dywizjon USAAF
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Grób kpt. pil. Zbigniewa Janickiego.
Grób kpt. Janickiego otoczony jest opieką przez członków polonijnego stowarzyszenia "Polonia Sarthe" - na zdjęciu bukiet kwiatów oraz biało-czerwona flaga.