Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz komunalny St Firmin w Le Crotoy (Francja)

Na cmentarzu komunalnym St Firmin w Le Crotoy znajduje się kwatera wojskowa, w której znajdują się groby wojenne Francuzów i żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Jedynym pochowanym tam Polakiem jest por. pil. Tadeusz Stabrowski z 308 Dywizjonu Myśliwskiego "Krakowskiego". 11 marca 1943 r. wziął udział w przeprowadzonym przez parę samolotów zadaniu typu "Rhubarb" na atakowanie celów naziemnych w rejonie Abbeville. Spitfire VB (AD177) Stabrowskiego został trafiony w silnik przez obronę przeciwlotniczą. Z powodu uszkodzenia pilot był zmuszony wodować w kanale La Manche ok. 20 km od brzegu Francji, w drodze powrotnej do Wielkiej Brytanii. Jego samolot zatonął po 30 sekundach, a on sam był widziany, jak bez oznak życia unosi się na powierzchni wody. 12 kwietnia 1943 r. jego ciało zostało odnalezione na francuskim brzegu, kilka kilometrów na północ od Le Crotoy w miejscu zwanym La voie de Rue. Grób znajduje się na terenie działki wojskowej, rząd 1, grób 3.

Przez ponad 75 lat Stabrowski spoczywał jako nieznany polski lotnik, poległy przed 12 kwietnia 1943 r. Choć podejrzewano, że może być jednym z kilku polskich pilotów myśliwskich, dopiero w 2017 r. dzięki badaniom porównawczym materiału genetycznego uzyskanego z grobu i DNA pobranego od rodziny udało się jednoznacznie potwierdzić tożsamość lotnika.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (F/O)P-0709Stabrowski Tadeusz11.03.1943308 Dywizjon
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na cmentarz komunalny St Firmin w Le Crotoy.
Widok ogólny na działkę wojskową na terenie nekropolii.
Grób por. pil. Tadeusza Stabrowskiego (wciąż jeszcze opisany jako grób nieznanego polskiego lotnika) ma nietypową formę: płyta z piaskowca brytyjskiego wzoru połączona jest z francuską betonową podmurówką. Początkowo grób ten był identyczny jak inne francuskie mogiły, jednak po wzięciu w wieczystą dzierżawę miejsc pochówku na tym cmentarzu przez Komisję Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej krzyże zostały zastąpione płytami z białego piaskowca.
Grób por. pil. Tadeusza Stabrowskiego.