Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Eastcote Lane Cemetery w Harrow hr. Greater London (Anglia)

Cmentarz Eastcote Lane Cemetery w londyńskiej dzielnicy Harrow jest miejscem pochówku 28 żołnierzy, którzy zginęli i zmarli w okresie II wojny światowej. Ich groby nie tworzą jednej zwartej działki, lecz są rozproszone w różnych miejscach na terenie całego cmentarza. Białe nagrobki wojenne, znajdujące się pod opieką Komisję Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth War Graves Commission), wyróżniają się na tle w większości zrujnowanych i opuszczonych grobów cywilnych.

Jedynym pochowanym na cmentarzu lotnikiem Polskich Sił Powietrznych jest kpr. pil. Alfred Włodarski, służący w 1 Eskadrze Dostawczej RAF (1 Delivery Flight) w Croydon. Lotnik ten zginął 14 lipca 1944 r. podczas przerzutu Typhoona IB (JR127) z lądowiska ALG Bognor do bazy RAF Aston Down (tj. pomiędzy jednostkami 83 Group Support Unit a 3 Tactical Exercise Unit). W rejonie docelowego lotniska w sposób nieuprawniony rozpoczął wykonywać na małej wysokości ćwiczebną walkę myśliwską z innym samolotem ze swojej jednostki. Jego samolot przepadł chwilę po wyciągnięciu z lotu nurkowego i rozbił się o ziemię.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. pil. (W/O)781304Włodarski Alfred14.07.19441 Delivery Flight
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na teren cmentarza Eastcote Lane Cemetery w Harrow.
Stojąca przy wejściu tablica z nazwą cmentarza.
Zawieszona na ogrodzeniu cmentarza tabliczka informująca o obecności na cmentarzu grobów wojennych utrzymywanych przez Komisję Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth War Graves Commission).
Widok ogólny cmentarza.
Najbliższe otoczenie grobu polskiego lotnika.
Grób kpr. pil. Alfreda Włodarskiego.