Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Gloucester Old Cemetery w Gloucester hr. Gloucestershire (Anglia)

Na Old Cemetery w Gloucester znajdują się groby 262 osób, utrzymywane przez Komisję Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej. Spoczywają w nich żołnierze polegli zarówno w czasie I, jak i II wojny światowej. Część z nich rozproszona jest na terenie całego cmentarza, ale istnieją także dwie osobne działki wojskowe. W działce B z grobami z lat 1939-1945 spoczywa dwóch lotników Polskich Sił Powietrznych.

Pierwszym z nich jest plut. Hanzelka, pilot 317 Dywizjonu Myśliwskiego "Wileńskiego". Zginął 5 kwietnia 1943 r., gdy doszło do katastrofy samolotu Tiger Moth II (T7458). Maszyna po starcie z bazy RAF Coltishall leciała do Kirton-in-Lindsey. W pobliżu lotniska docelowego, podczas wykonywania manewru podciąganego skrętu samolot utracił prędkość i rozbił się o ziemię. Wraz z Hanzelką zginął także obecny na pokładzie kpr. pil. Brunon Makowski, również myśliwiec 317 Dywizjonu (spoczął w innym miejscu, w Silloth).

Półtora roku później na cmentarzu spoczął kpr. Rzyśkiewicz, pilot służący w ramach praktyki w jednostce zaawansowanego szkolenia obserwatorów 6 (Observers) Advanced Flying Unit. 15 października 1944 r. brał udział w szkolnym locie nawigacyjnym za sterami Ansona I (MH130). Podczas przelotu na małej wysokości zderzył się z drzewami i spadł ok. 3 km na północ od Burford w hrabstwie Oxfordshire. Poza Polakiem w katastrofie zginęli brytyjscy uczniowie: bombardierzy F/Sgt William S. Newmann, Sgt Kenneth H. Marshall i Sgt Joseph C. Shannon, a także radiotelegrafista F/Sgt Leonard G. Bird.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
plut. pil. (F/Sgt)793154Hanzelka Piotr05.04.1943317 Dywizjon
kpr. pil. (Sgt)704820Rzyśkiewicz Wacław15.10.19446 (O) Advanced Flying Unit
 
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Widok na wojenną działkę B na Gloucester Old Cemetery.
Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia), charakterystyczny pomnik obecny na wszystkich cmentarzach znajdujących się pod pieczą Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej, na których znajduje się ponad 40 grobów.
Grób plut. pil. Piotra Hanzelki.
Grób kpr. pil. Wacława Rzyśkiewicza.