Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz komunalny w Elburgu (Holandia)

Na cmentarzu komunalnym w Elburgu znajdują się tylko dwa groby poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy. W jednym z nich spoczywa polski lotnik. Plut. Szeliga był mechanikiem pokładowym załogi Lancastera I BH-K (LL807) z 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej". Nocą z 12 na 13 czerwca 1944 r. uczestniczył w nalocie na Gelsenkirchen. Podczas przelotu nad Holandią maszyna została trafiona przez niemiecką obronę przeciwlotniczą i spadła do jeziora IJsselmeer. Ciało Szeligi zostało wyrzucone na brzeg w rejonie Elburga, który w czasie II wojny światowej znajdował się nad brzegiem IJsselmeer. Obecnie, na skutek osuszania tego zbiornika wodnego, miasteczko od jeziora dzieli około 30 kilometrów.

Zginęli też wszyscy pozostali członkowie załogi: por. pil. Jerzy Różański, por. obs. Mieczysław Hahn, ppor. bomb. Wacław Bakun, kpr. strz. Marian Wróblewski-Jastrzębiec, kpr. strz. Rajmund Barzdo (pochowani na cmentarzu w Amersfoort w Holandii) oraz kpr. rtg. Albin Pacuła (jego ciała nie odnaleziono).

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
plut. mech. pokł. (Sgt)782001Szeliga Gustaw12/13.06.1944300 Dywizjon
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na cmentarz komunalny w Elburgu.
Wisząca na bramie wejściowej zielona tabliczka informująca o obecności w tym miejscu grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej.
Widok ogólny cmentarza.
Dwa jedyne groby wojenne na cmentarzu: plut. mech. pokł. Gustawa Szeligi oraz Williama K. M. Love'a z RCAF.
Grób plut. mech. pokł. Gustawa Szeligi.