Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Langney Cemetery w Eastbourne hr. East Sussex (Anglia)

Langney Cemetery w Eastbourne jest miejscem spoczynku 40 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Znajdują się tam także dwie mogiły polskich lotników. Pierwszym z nich jest plut. Hampel, radiotelegrafista z 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej”. Zginął w nocy z 6 na 7 maja 1941 r. podczas lotu bojowego z zadaniem zbombardowania Hawru we Francji. Samolot, na pokładzie którego leciał, Wellington IC (R1443) w nieznanych okolicznościach rozbił się w morzu: na skutek trafienia przez obronę przeciwlotniczą lub z powodu awarii lub wyczerpania paliwa. Śmierć poniosła cała załoga bombowca, poza Hampelem: por. pil. Antoni Sym, st. sierż. pil. Władysław Żołnowski, por. obs. Feliks Sobieralski, kpr. strz. Stanisław Białek oraz por. strz. Stanisław Duchnicki. Morze oddało ciała trzech członków załogi na plaże Wielkiej Brytanii i Holandii. Ciało Hampela zostało wyrzucone na brzeg właśnie w okolicach Eastbourne.

Drugim spoczywającym w Eastbourne Polakiem jest plut. Szmidt z 316 Dywizjonu Myśliwskiego „Warszawskiego”, który zginął w wypadku lotniczym 13 sierpnia 1944 r. w bazie RAF Friston nieopodal Eastbourne. Szmidt startował na lot treningowy na Mustangu III SZ-L (HB821), gdy podczas rozbiegu nagle zmienił kierunek, a oderwawszy się od ziemi zderzył się ze stojącym na lotnisku dźwigiem.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
plut. rtg. (Sgt)782237Hampel Leon06/07.05.1941304 Dywizjon
plut. pil. (Sgt)703600Szmidt Marian13.08.1944316 Dywizjon
 
Razem
2
   

Andrzej Michalski

Brama prowadząca na teren cmentarza.
Nieczynna kaplica cmentarna.
Stojąca u wejścia na cmentarz tablica informacyjna wraz z planem.
Część cmentarza, w której znajdują się groby wojenne. Wśród reszty wyróżniają się charakterystyczne pięciokątne nagrobki polskich lotników.
Grób plut. rtg. Leona Hampela.
Grób plut. pil. Mariana Szmidta.