Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz parafialny św. Jana Chrzciciela w Dysie (lubelskie, pow. lubelski)

Cmentarz parafialny w podlubelskiej wsi Dys jest miejscem spoczynku jednego lotnika ludowego Wojska Polskiego, st. szer. Eugeniusza Kruczka. Służył jako mechanik w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". W Dysie znajdowało się lotnisko polowe, będące przez trzy dni dla tej jednostki miejscem bazowania. 17 sierpnia 1944 r. doszło do tragicznego wypadku, w którym lądujący samolot Jak-1b pilotowany przez chor. Ryszarda Horodeckiego uderzył stojącego na lotnisku Kruczka, który zginął na miejscu. Sąd wojskowy jako sprawcę nieszczęścia uznał pilota.

Rzekomy grób st. szer. Kruczka znajduje się także na cmentarzu wojskowym przy ul. Lipowej w Lublinie, jednak nie ulega wątpliwości, że to właśnie Dys jest jego prawdziwym miejscem pochówku. Lokalizacja grobu na cmentarzu w Dysie to: sektor J, rząd D, grób 12.

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
st. szer.Kruczek Eugeniusz17.08.19441 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Dysie, na tyłach którego znajduje się cmentarz parafialny.
Brama cmentarza parafialnego św. Jana Chrzciciela w Dysie.
Widok na sektor J cmentarza w Dysie, gdzie pochowany został polski lotnik.
Grób st. szer. Eugeniusza Kruczka.
Krzyż na grobie st. szer. Eugeniusza Kruczka.
Tablica na grobie st. szer. Eugeniusza Kruczka o treści: "Tu spoczywa Eugeniusz Kruczek żołnierz Wojsk Lotniczych Polski. Żył lat 22. Zmarł śmiercią tragiczną na lotnisku koło Lublina 1944 r.".