Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Watling Street Cemetery w Dartford hr. Kent (Anglia)

Na cmentarzu Watling Street Cemetery w Dartford pochowanych zostało ponad pięćdziesiąt ofiar I oraz II wojny światowej. Jedną z nich jest polski pilot, por. Przygodzki z 316 Dywizjonu Myśliwskiego "Warszawskiego". 8 września 1944 r. wystartował do lotu bojowego "Roadstead 91" za sterami Mustanga III SZ-U (FB345). Tuż po starcie z powodu trudnych warunków atmosferycznych lot został odwołany. Podczas powrotu na lotnisko i próby przebicia chmur, samolot Polaka rozbił się o ziemię w Bayfield w hrabstwie Norfolk.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (F/Lt) P-1734 Przygodzki Zdzisław 08.09.1944 316 Dywizjon
 
Razem
1
   

Andrzej Michalski

Brama wejściowa cmentarza Watling Street Cemetery w Dartford.
Tablica informacyjna z planem nekropolii stojąca niedaleko wejścia.
Kaplica cmentarna na Watling Street Cemetery.
Grób polskiego lotnika nie ma typowej formy białego pięciokąta i znajduje się wśród grobów cywilnych. Wiele wskazuje na to, że pomnik został postawiony przez zaprzyjaźnioną z lotnikiem brytyjską rodzinę.
Inne ujęcie przedstawiające grób pilota 316 Dywizjonu. Stojący początkowo na postumencie krzyż obecnie leży poziomo.
Na krzyżu znajdował się początkowo napis "Pray for the soul of...", czyli "Módl się za duszę..." (nazwisko Przygodzkiego umieszczono w dolnej części pomnika). Dziś części liter brakuje.
Postument pomnika na grobie por. pil. Zdzisława Przygodzkiego, na którym również brakuje części liter. Na dole zamieszczono cytat z Nowego Testamentu (Jana 15:13): "Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich".