Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz kościelny St Andrew w Cranwell hr. Lincolnshire (Anglia)

Cmentarz przy kościele St Andrew (św. Andrzeja) w Cranwell jest miejscem spoczynku 74 żołnierzy, w tym czterech polskich lotników. Wszyscy służyli w szkole łączności 1 Signal School w Cranwell: albo jako piloci latający z uczniami na ćwiczenia w powietrzu (w ramach praktyki pilotażowej na brytyjskim sprzęcie), albo jako uczniowie-radiotelegrafiści. Jako pierwszy zginął 4 października 1940 r. w katastrofie lotniczej mjr Eberhardt wraz z uczniem LAC Jamesem P. Flemingiem. W powietrzu doszło do zderzenia ich maszyny - Wallace'a II (K6030) - z Oxfordem I (R5950) należącym do szkoły instruktorów pilotażu 2 Flying Instructors School. Samoloty rozbiły się o ziemię ok. 450 metrów od siebie i ok. 2,4 km od lotniska. Załoga Oxforda - uczeń i instruktor - również stracili życie.

2 sierpnia 1941 r. za sterami Proctora I (P6310) zginął por. Banachowicz, który w locie treningowym wykonał zbyt ciasny zakręt, w rezultacie czego wpadł w korkociąg i rozbił się w Cranwell.

22 października 1941 r. szkolony na radiotelegrafistę st. szer. Orlikowski wystartował na lot ćwiczebny na pokładzie Proctora III (R7530). W powietrzu w wyniku gwałtownego manewru od samolotu oderwało się skrzydło. Maszyna rozbiła się koło miejscowości Sudbrook. Poza Polakiem zginął też pilot maszyny, Brytyjczyk Sgt James M. F. Bell.

Plut. Oświęcimski był ostatnim pochowanym na tym cmentarzu Polakiem. 17 lutego 1942 r. pilotował Proctora I (P6314) i po wykonaniu ciasnego zakrętu wpadł w korkociąg. Samolot rozbił się na terenie bazy RAF Cranwell, a we wraku zginął także uczeń radiotelegrafista z RAF LAC William R. Shaw.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (P/O)P-0672Banachowicz Antoni02.08.19411 Signal School
mjr pil. (S/Ldr)Eberhardt Karol04.10.19401 Signal School
st. szer. ucz. rtg. (AC1)792753Orlikowski Stanisław22.10.19411 Signal School
plut. pil. (Sgt)794092Oświęcimski Leon17.02.19421 Signal School
 
Razem
4
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na ogrodzony teren przy kościele St Andrew (św. Andrzeja) z przylegającym do niego cmentarzem.
Mur wraz z nazwą ulicy, przy której znajduje się nekropolia oraz tablicą z ogłoszeniami parafialnymi.
Kościół św. Andrzeja, przy którym położony jest cmentarz.
Ogólny widok działki grobów wojennych w Cranwell.
Grób por. pil. Antoniego Banachowicza.
Grób mjr. pil. Karola Eberhardta.
Grób st. szer. ucz. rtg. Stanisława Orlikowskiego.
Grób plut. pil. Leona Oświęcimskiego.
Transport trumien z ciałami mjr. pil. Karola Eberhardta i LAC Jamesa P. Fleminga na cmentarz w Cranwell przed pogrzebem. 8 października 1940 r.
Przygotowana na cmentarzu w Cranwell mogiła.
Grób mjr. pil. Karola Eberhardta (na pierwszym planie z lewej) wkrótce po pochówku.