Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Nowy cmentarz kościelny St Mary w Carew hr. Dyfed (Walia)

Groby wojenne w Carew znajdują się na wydzielonej (nowej) części nekropolii kościelnej St Mary (św. Marii). Znajduje się tam 10 grobów Wspólnoty Brytyjskiej, groby czterech Holendrów (trzech marynarzy i lotnika) oraz dwóch podoficerów Polskich Sił Powietrznych.

Obaj Polacy służyli w jednostkach współpracy z obroną przeciwlotniczą, stacjonujących w pobliskiej bazie RAF Carew Cheriton. Pierwszy z nich to kpr. Kontny, poległy podczas lotu służbowego w składzie 1 Anti Aircraft Cooperation Unit. 18 lipca 1941 r. lecąc na małej wysokości na maszynie Tiger Moth II (T8207) zderzył się z ziemią koło miejscowości Manorbier w hrabstwie Pembrokeshire. Wraz z nim zginął AC2 Roy Secker z RAF.

4 lipca 1944 r. życie stracił kpr. Jurewicz z 595 Dywizjonu RAF (595 Squadron). Podczas wykonywania pozorowanego ataku na stanowiska obrony przeciwlotniczej przeciągnął i rozbił się o ziemię w miejscowości Tenby w hrabstwie Pembrokeshire. W czasie tego tragicznego lotu pilotował Hurricane'a IV (LB650).

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. pil. (Sgt)704001Jurewicz Zenon04.07.1944595 Dywizjon RAF
kpr. pil. (Sgt)793622Kontny Jerzy18.07.19411 Anti Aircraft Cooperation Unit
 
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Kościół St Mary (św. Marii) wraz z otaczającymi go zabytkowymi nagrobkami.
Tablica z ogłoszeniami przy kościele St Mary w Carew.
Furtka prowadząca na teren nowej części cmentarza przykościelnego. Na tabliczce napisano: "RAF Carew Cheriton War Graves 1939-1945", wiążąc powstanie cmentarza z pobliską bazą RAF.
Działka grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej.
Grób kpr. pil. Zenona Jurewicza.
Grób kpr. pil. Jerzego Kontnego.