Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie)

Północno-wschodnią część Cmentarza Nowofarnego przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy stanowi Cmentarz Żołnierzy Radzieckich. Na jego terenie pochowano jednego oficera lotnictwa ludowego Wojska Polskiego. Był nim ppłk pil. Iwan Tałdykin, dowódca 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". 16 marca 1945 r. za sterami samolotu Jak-9T nr 15 (3415315) wykonywał lot w osłonie samolotów Ił-2 z 3 Pułku Lotnictwa Szturmowego. Z powodu nagłego pogorszenia widoczności samoloty zeszły na małą wysokość. W takich warunkach samolot Tałdykina niespodziewanie utracił prędkość, uderzył chłodnicą o wzniesienie, i po przeleceniu 200 metrów spadł na ziemię na południe od Połczyna-Zdroju. Pilot, wyrzucony z kabiny, zginął na miejscu.

Tałdykin został pochowany pierwotnie na pl. Wolności w Bydgoszczy, gdzie spoczął obok ppłk. Gieorgija Bolszanina z 38 Gwardyjskiej Dywizji Strzeleckiej, poległego 8 lutego 1945 r. w walkach o Bydgoszcz. W rocznicę rewolucji październikowej w 1945 r. na grobie Rosjan odsłonięto Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej, który funkcjonował jako mauzoleum przez ponad 45 lat. W 1991 r. szczątki Bolszanina i Tałdykina przeniesiono na cmentarz przy ul. Artyleryjskiej, a sam pomnik przekształcono w patriotyczny Pomnik Wolności.

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
ppłk pil.Tałdykin Iwan16.03.19451 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Brama prowadząca ku Cmentarzowi Żołnierzy Radzieckich od strony ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy.
Tabliczka ze znakiem nieistniejącej już Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wskazująca drogę na cmentarz wojenny.
Widok ogólny alei prowadzącej ku Cmentarzowi Żołnierzy Radzieckich od strony południowej.
Pomnik na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Bydgoszczy.
Zbliżenie na tablicę z napisami w językach rosyjskim i polskim.
Widok ogólny kwater na cmentarzu.
Betonowe stelle z czerwonymi, sowieckimi gwiazdami.
Grób ppłk. pil. Iwana Tałdykina i ppłk. Gieorgija Bolszanina.
Tablica na grobie sowieckich oficerów. Imiona obu podano w wersji spolszczonej: Jana zamiast Iwana Tałdykina oraz Grzegorza zamiast Gieorgija Bolszanina.
Inne ujęcie tablicy na grobie ppłk. pil. Iwana Tałdykina i ppłk. Gieorgija Bolszanina.
Pierwszy grób ppłk. pil. Iwana Tałdykina na pl. Wolności w Bydgoszczy. Nagrobek ozdobiony jest symbolami sowieckiej gwiazdy oraz emblematu Wojenno-Wozdusznych Sił: uskrzydlonego śmigła.