Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Brandwood End Cemetery w Birmingham hr. West Midlands (Anglia)

Na cmentarzu Brandwood End w Birmingham, w objętych opieką Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej (Commonwealth War Graves Commission) mogiłach wieczny odpoczynek znalazło 210 żołnierzy zmarłych w czasie I i II wojny światowej. Byli w większości pacjentami działających w tym mieście szpitali wojennych. Prawie wszyscy pochowani byli Brytyjczykami. Zaledwie trzech pochodziło z Australii, jeden z Kanady,a dwóch było polskimi lotnikami.

Pierwszym z Polaków był Leonard Satel, przedwojenny pilot Polskich Linii Lotniczych "LOT", który na Wyspach służył w cywilnej organizacji transportu lotniczego Air Transport Auxiliary, w randze First Officera. 28 października 1940 r. podczas przelotu samolotem Blenheim IV (R3840) zderzył się z liną balonu zaporowego w Birmingham, w wyniku czego rozbił się o ziemię i zginął.

Drugim z zabitych był kpr. pil. Włodzimierz Paluch, służący w ramach praktyki pilotażowej w jednostce zaawansowanego szkolenia obserwatorów 3 (Observers) Advanced Flying Unit w bazie RAF Bobington. Powracając 3 marca 1943 r. z ćwiczebnego lotu nawigacyjnego za sterami Ansona I (EG170), przy niskiej podstawie chmur zderzył się z wyniosłością terenu koło miejscowości Kinver w hrabstwie Staffordshire. Polski pilot odniósł ciężkie obrażenia i zmarł następnego dnia w szpitalu. Pozostali członkowie załogi Brytyjczycy Sgt Mulkern, Sgt Ruddick Sgt Widgery oraz Sgt Gostelow odnieśli obrażenia, ale przeżyli.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. pil. (Sgt)780955Paluch Włodzimierz04.08.19433 (O) Advanced Flying Unit
First Officer Satel Leonard *28.10.1940Air Transport Auxiliary
 
Razem
1 + [1]
   
* na ewidencji Air Transport Auxiliary

 

Wojciech Zmyślony

Brama wejściowa cmentarza Brandwood End Cemetery w Birmingham.
Tablica informacyjna przy wejściu na cmentarz.
Widok na rząd grobów wojennych z widocznymi nagrobkami polskich lotników, o charakterystycznym, pięciokątnym kształcie.
Grób kpr. pil. Włodzimierza Palucha.
Grób First Officera Leonarda Satela.