Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Brytyjski Cmentarz Wojenny w Bilbao (Hiszpania)

Cmentarz w Bilbao jest miejscem pochówku 58 żołnierzy alianckich, którzy ponieśli śmierć w morzu. Ich ciała wyłowiono bądź odnaleziono na wybrzeżu Hiszpanii. Byli to w marynarze oraz lotnicy, których okręty i samoloty zatonęły w odmętach Zatoki Biskajskiej. Siedmiu z nich poległo podczas I wojny światowej, 48 - II wojny światowej, a trzech w czasach pokoju.

Na cmentarzu pochowani są dwaj polscy lotnicy. Obaj zginęli w służbie 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" w kwietniu 1944 r., podczas wykonywania z lotniska Chivenor lotów patrolowych na zwalczanie niemieckich okrętów podwodnych.

Wieczorem 6 kwietnia 1944 r. na patrol wystartowała załoga Wellingtona XIV 2V (HF121). O godz. 1:23 baza odebrała sygnał SOS z samolotu, po czym utracono z nim łączność. Prawdopodobnie został zestrzelony przez niemiecki nocny myśliwiec. Polegli: plut. pil. Bronisław Martoń, plut. pil. Stanisław Franczak, por. obs. Szczepan Stańczykiewicz, plut. rtg. Bronisław Janicki, st. szer. strz. Włodzimierz Kołodziej (których ciał nie odnaleziono) oraz kpr. strz. Adam Sankowski (pochowany w Bilbao).

W nocy z 10 na 11 kwietnia 1944 r. nad Biskajami patrol wykonywała załoga Wellingtona XIV 2A (HF188). Samolot ten zaginął i rozbił się w morzu w podobnych okolicznościach, co poprzedni: po otrzymaniu sygnału SOS utracono wszelką łączność. Zginęła cała załoga w składzie: sierż. pil. Wacław Czekalski, por. pil. Lech Małynicz, mjr obs. Edward Stańczuk, sierż. rtg. Edward Siądecki, plut. strz. Franciszek Matlak oraz kpr. strz. Bogusław Szpinalski. Poległ także lecący nadlicznobo ppłk dypl. obs. Stanisław Poziomek, w owym czasie zastępca szefa sztabu Inspektoratu Sił Powietrznych, a na przełomie lat 1941-1942 dowódca 304 Dywizjonu. Był on zarazem jedynym, którego ciało odnaleziono i pochowano w Bilbao.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
ppłk dypl. obs. (W/Cdr)P-0087Poziomek Stanisław10/11.04.1944Inspektorat Sił Powietrznych
kpr. strz. (Sgt)703937Sankowski Adam06/07.04.1944304 Dywizjon
 
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Widok ogólny na Brytyjski Cmentarz Wojenny w Bilbao.
Widok na rząd grobów wojennych, w którym spoczął ppłk dypl. obs. Stanisław Poziomek.
Rząd grobów wojennych, wśród których pięciokątnym kształtem wyróżnia się nagrobek kpr. strz. Adama Sankowskiego.
Pomnik w kształcie krzyża-miecza Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia), stojący na środku cmentarza.
Grób ppłk. dypl. obs. Stanisława Poziomka.
Grób kpr. strz. Adama Sankowskiego.