Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

3 Pułk Lotnictwa Szturmowego

Uroczystość wręczenia nagród lotnikom 3 Pułku Lotnictwa Szturmowego w Zadybiu Starym późną jesienią 1944 r. Z lewej strony (na drugim planie oraz w tle) widoczne są samoloty Ił-2, zaś z prawej strony - poczet ze sztandarem pułkowym z widocznym fragmentem emblematu czerwonej gwiazdy. Od lewej stoją: ppłk Jerzy Bogdanowski (zastępca dowódcy 4 Mieszanej Dywizji Lotniczej), płk pil. Józef Smaga (dowódca 4 MDLot), nierozpoznany, nierozpoznany, ppłk pil. Iwan Mironow (dowódca 3 PLSz, częściowo przysłonięty), nierozpoznany (generał Armii Czerwonej w futrzanej czapce, tzw. papasze, być może gen. Siergiej Rudenko, dowódca 16 Armii Lotniczej), nierozpoznany (pilot 3 PLSz?).
Grupowe zdjęcie oficerów 4 Mieszanej Dywizji Lotniczej (1 Polskiej Dywizji Lotniczej) wykonane jesienią 1944 r. przed frontem dworku w Zadybiu Starym. Na zdjęciu widoczni są oficerowie 3 PLSz, górny rząd od lewej: szósty por. Michaił Tietierin (późniejszy dowódca 1 eskadry 3 PLSz), siódmy por. Nikołaj Kitajew (dowódca 3 eskadry PLSz). Dolny rząd od lewej (siedzą): pierwszy płk Aleksander Romeyko (szef sztabu 4 MDLot), czwarty płk Józef Smaga (dowódca 4 MDLot) oraz szósty ppłk Iwan Mironow (dowódca 3 PLSz).
Sowiecki lotnik pozujący przy wraku rozbitego Iła-2, jednej z maszyn utraconych przez 3 PLSz w marcu 1945 r. Na stateczniku pionowym ledwie dostrzegalny jest numer taktyczny - "24".
Dwaj polscy strzelcy pokładowi w strojach lotnych nachylają się nad mapnikiem: z lewej kpr. Michał Dybek, z prawej kpr. Michał Ciżewski. Bydgoszcz, marzec 1945 r.
Pierwsze z serii zdjęć wykonanych 7 kwietnia 1945 r. w Mirosławcu, których głównym tematem miała być defilada pilotów bratniego 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" zorganizowana z okazji wizyty gen. Stanisława Popławskiego (dowódcy 1 Armii Wojska Polskiego). Niejako przy okazji na kliszy uwieczniły się Iły-2 z 3 PLSz.
Dwa kolejny Iły-2 sfotografowane na lotnisku w Mirosławcu 7 kwietnia 1945 r.
Ta sama maszyna co na zdjęciu obok. Jest to jedyne zdjęcia, na którym doskonale widoczna jest sowiecka czerwona gwiazda w białej obwódce. Niestety, wszystkie samoloty uwiecznione na zdjęciach z Mirosławca płachtami przysłonięte mają okapotowania silnika, przez co niemożliwe jest stwierdzenie, czy posiadały wymalowane tam biało-czerwone szachownice.
Kolejny "szturmowik" uwieczniony w Mirosławcu 7 kwietnia 1945 r. W tle widoczne są zabudowania lotniskowe.
Dowódca 3 eskadry 3 PLSz por. pil. Nikołaj Kitajew pozujący na skrzydle Iła-2.
Iły-2 z 3 Pułku na lotnisku w Mirosławcu w marcu lub kwietniu 1945 r. Widoczny jest samolot w kamuflażu w łaty, z jednocyfrowym numerem namalowanym przy gwieździe na ogonie. Zła jakość zdjęcia wynika stąd, że jest to powiększony fragment innej fotografii, na której szturmowce znalazły się przypadkiem w tle.
Wycieczka polskich strzelców pokładowych do zdobytego Berlina krótko po wojnie, w maju 1945 r. Lotnicy pozują przy zniszczonym pomniku cesarza Wilhelma I (Kaiser-Wilhelm-Nationaldenkmal) na Wyspie Muzeów (Museumsinsel).
Grupka żołnierzy pozująca przed Iłem-2 z nieznanej jednostki (być może 3 PLSz) lotnictwa ludowego Wojska Polskiego latem 1945 r.
Ekspozycja Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zimą 1945-1946 r. Na pierwszym planie widoczny jest Ił-2 nr 21 z 3 Pułku Lotnictwa Szturmowego. Samolot ma namalowaną szachownicę zamiast używanych do lipca 1945 r. sowieckich gwiazd. Maszyna w sierpniu 1950 r. została innym "szturmowikiem".
Wojenna służba na froncie otwierała polskim lotnikom po wojnie drogę do dalszej kariery w lotnictwie. Kpr. strz. Bolesław Cetens z 3 Pułku Lotnictwa Szturmowego (pierwszy od prawej) w 1946 r. trafił do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Na fotografii w czasie teoretycznego kursu pilotażu. Od lewej: sowiecki instruktor, Jan Kaleniak, Władysław Grzeczkowicz, Zbigniew Różowicz (podczas wojny kaprale strzelcy 6 PLSz), nierozpoznany i Cetens.
Dyplom z podziękowaniem w imieniu Józefa Stalina dla kpr. strz. Bolesława Cetensa za udział w zdobyciu Kołobrzegu, podpisany przez dowódcę 3 Pułku Lotnictwa Szturmowego, ppłk. pil. Iwana Mironowa.