Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz komunalny w Lemvig (Dania)

Kwatera grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej na cmentarzu komunalnym w Lemvig mieści mogiły 45 żołnierzy, w tym sześciu nierozpoznanych. Wszyscy polegli podczas II wojny światowej, a gros z rozpoznanych - 38 osób - było lotnikami Royal Air Force i lotnictw sojuszniczych, w tym Polskich Sił Powietrznych.

Jedynym pochowanym w Lemvig Polakiem jest plut. rtg. Józef Martyniec z 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej". W nocy z 15 na 16 sierpnia 1943 r. uczestniczył w zadaniu minowania wód w rejonie Wysp Fryzyjskich. Jego Wellington X BH-N (HE768) został zestrzelony przez niemiecki nocny myśliwiec i wpadł do Morza Północnego. Zginęli też dwaj inni członkowie załogi: por. obs. Józef Roubo oraz st. szer. strz. Henryk Błażejewski, których ciał nigdy nie odnaleziono. Uratowali się plut. pil. Maksymilian Rech oraz plut. bomb. Czesław Poddany, którzy dopiero po ośmiu dniach spędzonych na dryfującym po morzu pontonie zostali wyłowieni i wzięci do niewoli przez Niemców.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
plut. rtg. (Sgt)794865Martyniec Józef15/16.08.1943300 Dywizjon
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na teren cmentarza w Lemvig.
Znajdujące się przy wejściu tabliczki informujące o obecności na cmentarzu grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej oraz niemieckich grobów wojennych.
Tablica informacyjna wraz z planem cmentarza.
Widok z dala na kwaterę grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej na cmentarzu w Lemvig.
Kwatera grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej.
Pomnik w formie krzyża-miecza, tzw. Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia).
Rząd grobów wojennych, w którym pochowano polskiego lotnika.
Grób plut. rtg. Józefa Martyńca.