Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz parafialny św. Wojciecha w Wiązownie (mazowieckie)

Na cmentarzu parafialnym we wsi Wiązowna spoczywa załoga samolotu PZL.43 z 41 Eskadry Rozpoznawczej. 10 września po południu do eskadry (stacjonującej wówczas w Krzesku) nadszedł rozkaz przesunięcia na lądowisko Siennica koło Mińska Mazowieckiego. Ppor. Kardasz wraz z kpr. Oleksińskim oraz kpr. Majewskim wystartowali do przelotu na pokładzie jednego z dwóch samolotów PZL.43, jakie posiadała eskadra (resztę stanowiły samoloty PZL.23 Karaś). W powietrzu polscy lotnicy zostali zaatakowani przez dwa niemieckie myśliwce i zestrzeleni koło wsi Michałówek kilka kilometrów na północ od Wiązowny, na południowy-wschód od Warszawy. Cała załoga zginęła w spalonym samolocie. Ciała lotników złożono początkowo koło wraku, a dopiero w listopadzie 1939 r. ekshumowano je na cmentarz w Wiązownie. Grób znajduje się w północno-zachodnim narożniku w rzędzie A, w kwaterze 8.

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
ppor. obs. Kardasz Jan 10.09.1939 41 Eskadra Rozpoznawcza
kpr. strz. Majewski Marek 10.09.1939 41 Eskadra Rozpoznawcza
kpr. pil. Oleksiński Stanisław 10.09.1939 41 Eskadra Rozpoznawcza
Razem
3
   

Wojciech Zmyślony

Brama wejściowa cmentarza parafialnego św. Wojciecha w Wiązownie.
Grób ppor. obs. Jana Kardasza, kpr. pil. Stanisława Oleksińskiego oraz kpr. strz. Marka Majewskiego.
Inne ujęcie grobu lotników.
Na grobie poległych zamieszczono lotniczy symbol - odznakę pilota, tzw. "gapę".
Ujęcie granitowej płyty z napisem: "Załodze samolotu bombowego PZL.23 Karaś z 41 Eskadry 4 Pułku Lotnictwa w Toruniu, poległej w walce powietrznej nad Michałówkiem - Mieszkańcy gminy Wiązowna" (na tablicy podano błędną nazwę samolotu - winno być "PZL.43", a także "4 Pułku Lotniczego").
Tablica z piaskowca z wyrytymi nazwiskami trzech członków załogi.
Tablica z piaskowca z napisem: "Miejsce spoczynku lotników poległych śmiercią żołnierza dn. 10 IX 1939" oraz nazwiskami zabitych lotników.