Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz komunalny w Middelkerke (Belgia)

Sekcja grobów wojennych na komunalny cmentarzu w Middelkerke jest miejscem spoczynku 53 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej (w tym 10 nieznanych), a także dwóch polskich lotników. Chronologicznie pierwszym jest szer. Gołąbek z 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej". 16 grudnia 1941 r. wystartował na lot bojowy z zadaniem bombardowania portu w Ostendzie. Po trzech godzinach od startu radiostacja lotniskowa w Manston przyjęła z samolotu sygnał SOS. Ostatni sygnał z Wellingtona IC (R1064) odebrano o godz. 19:05. Przypuszczalnie zestrzelony przez niemieckiego nocnego myśliwca samolot wpadł do morza ok. 30 km od wybrzeży hrabstwa Kent. Zginęła cała załoga: kpt. pil. Jan Błażejewski, por. pil. Marian Szczodrowski, por. obs. Jan Komłacz, oraz strzelcy plut. Kazimierz Suwalski i kpr. Hubert Rutkowski. Ciała dwóch członków załogi złożono na innych cmentarzach w Belgii i Francji, pozostali zaginęli w morzu.

Drugim ze spoczywających w Middelkerke Polaków jest ppor. Rzemyk z 301 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Pomorskiej". Był on drugim pilotem Wellingtona IV GR-J (Z1379), zestrzelonego przez niemieckiego myśliwca do morza u brzegów Belgii, podczas nalotu na Dortmund nocą z 14 na 15 kwietnia 1942 r. Wraz z nim zginęli: por. obs. Zdzisław Zamoyski, plut. rtg. Janusz Truszkowski oraz st. szer. strz. Stanisław Niewiadomski, zaś por. Stanisław Reyman (dowódca załogi) oraz plut. strz. Edward Wojan dostali się do niewoli.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
szer. rtg. (Sgt) 793867 Gołąbek Bogusław 16/17.12.1941 304 Dywizjon
ppor. pil. (P/O) P-1575 Rzemyk Mieczysław 14/15.04.1942 301 Dywizjon
 
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Widok na groby Wspólnoty Brytyjskiej. W pierwszym rzędzie, trzecia od prawej widoczny pomnik z nazwiskiem ppor. pil. Mieczysława Rzemyka.
Widok na rzędy grobów - w tle widoczna mogiła szer. rtg. Bogusława Gołąbka.
Grób szer. rtg. Bogusława Gołąbka.
Grób ppor. pil. Mieczysława Rzemyka.