Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Polski Cmentarz Wojenny w Grainville-Langannerie (Francja)

Polski Cmentarz Wojenny w Grainville-Langannerie jest największą polską nekropolią wojenną z czasów II wojny światowej we Francji. Spoczywa na niej 696 poległych - przede wszystkim "maczkowcy" z 1 Dywizji Pancernej, zabici w czasie walk w Normandii, a także liczni żołnierze Polskich Sił Powietrznych.

Jednym z dwóch poległych w służbie Polskich Sił Powietrznych we Francji jest kpr. Kędziora, należący do grupy szkolnej polskich lotników wysłanych na szkolenie do bazy lotniczej Rennes (Base Aérienne Rennes). Zginął w wyniku tragicznego wypadku, jaki wydarzył się 30 maja 1940 r. ok. godz. 17:15 na płycie lotniska. Polscy podoficerowie w Rennes zakwaterowani byli w stajniach, w bardzo złych warunkach. Z powodu trudnego do zniesienia zapachu unikali swoich kwater, spędzając większość czasu gdzie indziej. Kędziora położył się do drzemki na terenie lotniska. Został rozjechany przez kołującego Blocha MB-200 z francuską załogą: S/Lt Ravier, Sgt Guenard, Sgt Charbonnier. Polak trafił do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia. Pochowany został początkowo w Rennes, dopiero po wojnie ekshumowano jego ciało na cmentarz w Grainville-Langannerie. Grób znajduje się w działce 3 (rząd I, grób 10).

Drugi lotnik poległy we Francji to st. sierż. Żak, szef mechaników polskiego klucza myśliwskiego przydzielonego pod dowództwem kpt. Jana Pentza do francuskiego II/6 Dywizjonu Myśliwskiego (Groupe de Chasse II/6). Zginął 16 maja 1940 r. od wybuchu bomby podczas nalotu niemieckich bombowców na lotnisko Vertain przy granicy z Belgią. Początkowo pochowany był na tamtejszym cmentarzu i dopiero w 1960 r. jego grób przeniesiono na Polski Cmentarz Wojenny (działka 2, rząd C, grób 4).

Poza Kędziorą i Żakiem na cmentarzu leży również 40 lotników Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, poległych w latach 1941-1945 (z czego jeden niezidentyfikowany i jeden skreślony z ewidencji lotnictwa, poległy w szeregach 1 Dywizji Pancernej).

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. pil. Kędziora Józef 31.05.1940 Base Aérienne Rennes
st. sierż. Żak Józef 16.05.1940 Groupe de Chasse II/6
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na Polski Cmentarz Wojenny w Grainville-Langannerie z flagami Polski i Francji, a także odznaką 1 Dywizji Pancernej - skrzydłem husarskim.
Ołtarz znajdujący się w centralnym punkcie cmentarza, naprzeciw bramy wejściowej.
Grób kpr. pil. Józefa Kędziory.
Grób st. sierż. Józefa Żaka (na tabliczce widnieje błędny stopień - kapral).